Mehir Ne Zaman Verilir

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Beyza tarafından 14 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  Mehir kadına ne zaman verilir

  Mehrin nikahın etki olmasının anlamı şöyledir. Nikah kıyıldıktan sonra kadın erkekten mehir almayı hak eder. Yani mehir, evliliğin üzerine icap etme bir neticedir. Eğer belli bir miktar belirlenmişse (mehr i müsemma), belirlenen miktarı; belirlenmemişse (mehr i misil )olarak bilinen, kızın akran ve emsali kadınların almış oldukları mehir miktarını hak eder. Her iki şekildeki mehri erkeğin vermesi vaciptir. Bunun delili şu ayet-i kerimedir:
  Nikahladığınız kadınların mehirlerini seve seve verin.”

  Yüce Allah buyuruyor ki: "O halde, onlardan hangisi ile faydalandınızsa mehirlerini kendilerine farz olarak verin." (Nisa, 24), "Mehirlerini de güzellikle kendilerine verin." (Nisa, 25),

  "Haram kılınanların dışında kalanlar namuslu ve zinaya sapmayan insanlar halinde yaşamanız şartıyla imallannızla (yani mehir vererek) arayıp nikahlamanız için size helâl kılındı." (Nisa, 24)

  Hz.Ali, Fatıma (ra)`yı nikahlayınca, hemen gerdek yapmak istedi. Resulullah (sav) ise, mehir olarak bir şeyler verinceye kadar buna mani oldu. Hz. Ali (ra): "Benim verecek bir şeyim yok!" demişti. Aleyhissalatu vesselam: "Ona zırhını ver!" buyurdu. Hz. Ali (ra) (bu maksadla) zırhını verdi, sonrada gerdek yaptı.