Soru Mehir Ne Demektir? Niçin Mehir Veriliyor,Sebebi Nedir?

Konusu 'Dini Konular' forumundadır ve saadet tarafından 22 Kasım 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör Admin

  Mehir Ne Demektir? Niçin Mehir Veriliyor,Sebebi Nedir?

  Mehir: Müslüman bir erkeğin nikâh sırasında evleneceği hanıma verdiği veya vermeyi kabul ettiği mal, para ya da taahhüt. İslam dininde mihr, kadının tek başına ayakta durabilmesinin ekonomik güvencesi olarak kabul edilir. Mihr miktarı kişilerin ekonomik durumu ve sosyal konumuna göre değişiyor. Mihr, İslam hukukuna göre sadece kadının hakkıdır. Bundan dolayı babası veya ailesi tarafından “başlık parası” veya başka bir ad altında alınması doğru değildir.


  Mehr-i müsemma: belirlenmiş, miktarı belirlenmiş mehir. Tarafların akid öncesi, akid esnası veya akid sonrasında üzerinde anlaşmaya vardıkları mal veya paraya mehr-i müsemma demektir. Bu mal veya para, erkeğin üzerine bir borçtur.

  Mehr-i misil: Akid öncesi veya sırasında bir miktar belirtilmemişse, mehir miktarı olarak mehr-i misil geçerlidir. Mehr-i misil, evlenen kadının baba tarafından akrabası olan, örneğin halası, amcasının kızı, kız kardeşi gibi kişilerin almış olduğu mehir miktarıdır. Bunu tesbitte mal, güzellik, yaş, akıl ve dine bağlılık gibi özellikler dikkate alınır.

  Mehr-i muaccel: Tarafların üzerinde anlaşmaya vardıkları ve koca tarafından hanımına peşin olarak ödenen mehire verilen isimdir.

  Mehr-i müeccel: Veresiye ödenmek şartıyla tarafların anlaşmaya vardıkları mehir miktarına verilen addır.