Mehir ile ilgili ayetler

Konusu 'Kuran-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve Adile tarafından 2 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Yine Ebu Davud’un Cabir’den yaptığı bir diğer rivayette Peygamberimiz(s.a.v) Kim mehir olarak bir avuç kavud veya hurma verirse kadını kendine helal kılmış olur buyurmuştur.

  Eğer bir eşin yerine başka bir eş almak isterseniz, öbürüne (mehir olarak) yüklerle mal vermiş olsanız dahi ondan hiçbir şeyi geri almayın. İftira ederek ve açık günaha girerek mi verdiğinizi geri alacaksınız?

  Eğer siz onları kendilerine temas etmeden önce boşar, fakat daha önce mehir tesbit etmiş olursanız, o halde tâyin ettiğiniz o mehrin yarısı onlarındır. (2/Bakara, 237).

  Kadınlara mehirlerini hak olarak verin; eğer kendi istekleriyle o (mehrin) bir kısmını size bağışlarlarsa, onu da afiyetle yeyin. (4 NİSA, 4)

  Bir mehir kestiğiniz takdirde, henüz dokunmadan onları boşarsanız, kestiğinizin yarısını (verin). Ancak kadınlar vazgeçer yahut nikah bağı elinde bulunan erkek vazgeçerse başka. Sizin affetmeniz takvaya daha yakındır. Aranızda birbirinize iyilik etmeyi unutmayın. Şüphesiz Allah, yaptığınızı görür. (2 BAKARA, 237)