Mazlumların Bedduasından Sakınmak

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Adile

Adile Admin

Ebû Hüreyre (r.anh)'ın rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Resûl-i Kibriya (s.a.v) şöyle buyurmuştur: " Üç dua vardır ki, hiç şüphe yok bunlar makbuldür:

1. Anne babanın evladına yaptığı dua.
    2. Misafirin "ve yolcunun" duası.
    3. Mazlumun duası "bedduası".
    (Ebû Davud, Sünen, nr. nr 1536; Tirmizi, Sahih, nr. 1906;İbn Mâce, Sünen, nr. 3862.)

Nitekim Resulullah (s.a.v) bu hadisi teyit eden bir başka hadislerinde demişlerdir ki:
    "Mazlumun bedduasında sakının. Allah Teala onun duasını bulutların üzerine yükseltir ve semanın kapıları açılır. Allah azze ve celle şöyle buyurur: " İzzetime ve celalime yemin olsun ki, bir müddet sonra da olsa sana yardım edeceğim." ( Tirmizi, Sahih, nr. 1907,2646,Tebârani, el-Mucemü'l-Kebir,4/98;Hâkim, el-Müstedrek,1/92;Heysemi,Mevâridü'z-Zemân, 2409;Buhâri,Târihü'l-Kebir,1/186;Süyûti,ed-Dürrü'l-Mensûr,1/325.)

Allah (c.c)demektedir ki: Ben senin hakkını zayi etmeyeceğim, uzun bir zaman geçse dahi senin duanı asla reddetmeyeceğim. Çünkü ben merhamet edenim, kullarımın cezasını vermekte acele etmem. Belki onlar zulümlerinden ve günahlarından dönerler, haklarına geçtikleri insanları razı edip tövbe ederler.