Manevi Hayatta Allah'a İtaatin Sembolleri Nelerdir?

Konusu 'Manevi Hayatımız' forumundadır ve Lasey tarafından 13 Aralık 2018 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Allah'a (c.c) itaatin manevi âlemdeki temsilleri, sembolleri nelerdir?

Din, temsilen elbiseye benzer. Ebu Said El-Hudri (r.a) dan rivayete göre, Resulullah (s.a.v) buyurdu ki :

"Ben rüyamda insanların gömlek giyinmiş -oldukları halde bana arzedildiklerini gördüm. Kiminin gömleği göğsüne kadar, kiminin ki de ondan aşağıda idi. Ömer de getirildi. Onun gömleği o kadar uzundu ki, yerlerde sürükleyerek yürüyordu." Sahabe-i Kiram: " Ya Resulellah, 0 rüyayı nasıl tabir ettiniz?" diye sorunca buyurdu ki: "Din (ile tabir ettim)" (Tirmizi)

İLMİN MİSAL ALEMİNDEKİ SEMBOLÜ

İlmin misal alemindeki şekli süt gibidir. İbni Ömer (r.a), Resulullah’dan (s.a.v) şöyle işittiğini rivayet etmiştir:

"Rüyamda bana bir kap süt getirildi. Ondan o kadar içtim ki, tesirini tırnaklarımda hissettim, artandan Ömer b. El-Hattaba verdim." Orada bulunanlar: "Ya Resulellah O rüyayı neye yordun?" deyince "İlime!" buyurdular. (Tirmizi)

NAMAZIN TEMSİLİ NEDİR?

Namazın temsili nur’dur, Abdullah b, Amr bin El-as’dan rivayete göre, Resulü Ekrem (s.a.v) namaz hakkında konuşurken şöyle buyurdu: "Kim namazı vaktinde güzelce eda ederse, kıyamet günü namazı o kişi için nur, hüccet ve kurtuluş olur,"

SIRAT-I MÜSTAKiM’İN TEMSİLİ NEDİR?

Sırat-ı Müstakim’in temsili sırat köprüsü’dür.

Amellerin temsili örneklerinden de anlaşıldığına göre, artık bütün ceza ve mükafatlar sizin elinizdedir.

Bakara ve al-i İmran surelerini okuyunuz; Çünkü onlar kıyamet günü gölgelik şeklinde olacaklardır.
    Size Cennet çeşmeleri verilmesini arzu ederseniz, hayır hasenat yaparak (elinizi açık tutmaya) devam ediniz.
    Cennette çok elbiselere sahib olmak isterseniz takvaya ve dine sımsıkı yapışınız.
    Cennette süt çeşmelerine kavuşmak, yahut havz-ı kevserden kana kana İçmek isterseniz, din ilmini iyice tahsil ediniz,
    Sırat köprüsünden göz açıp kapayıncaya kadar geçmek isterseniz, şeriat (İslam) dan hiç şaşmayınız, dosdoğru kalınız.
    Sırat köprü günde nur isterseniz, namaza çok dikkat ediniz.
    Cennette köşklerinizin çokça almasını isterseniz İhlas süresini bolca okunmaya devam ediniz.
    Böylece hangi nimeti isterseniz onun sebeblerine yapışınız. Zira bu sebebler, nimetler şekline girerek size arzolunacaklardır,

Sözünden dönmeyen ve İyilik yapanların mükafatım zayi’etmeyen Allah (C.C.) ı bütün eksikliklerden tenzih ederiz.