Soru Mahşerde insanlar çıplak mı olacaklar?

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve saadet tarafından 4 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Mahşerde insanlar çıplak mı olacaklar?

  Mahşerde Kıyafetimiz

  Resülü Ekrem (s.a.v) şöyle buyurdu: “Sizler kıyamet günü ayakkabısız, çıplak ve sünnetsiz olarak haşir meydanında toplanacaksınız.”

  Bunun üzerine Hazret-i Âişe (ra.anh) sordu:

  “Birbirimize bakmaz mıyız?”

  Resül Ekrem (s.a.v) bir âyeti okudu:Abese Sûresi, 37.“O gün herkesin işi başından aşkındır.” buyurdu. (Tirmizî, Tefsir, Abese, (3329. )

  Hz. Muhammed (s.a.v) (Herkes elbisesiz, hepsi çıplak ve sünnetsiz olarak haşr olunur) buyuruyor. Ama gurbette elbisesiz olarak vefat etti ise, onlara Cennetten elbise getirilip giydirilir. Şehitler ve sünnet-i seniyyeye, yani dinin emir ve yasaklarına uyup ölenler elbisesiz kalmayaçaklar. Peygamberimiz hadis-i şerifte, (Ölülerinizin kefenlerini bol yapın; çünkü benim ümmetim kefenleriyle haşr olunur. Diğer ümmetler ise çıplaktır) buyuruldu. Yukarıdaki ifadelerden, şehitlerin, dinimizin emir ve yasaklarına riayet edenlerin çıplak olmayacakları, elbiseli olacakları anlaşılmaktadır. Dinin emrine uyanlar çıplak olmayacaklarına göre, evliya ve enbiya elbette elbiseli olarak haşr edileceklerdir.

  Resülü Ekrem (s.a.v) şöyle buyuruyor :"Kıyamette, yalınayak, başı açık ve sünnetsiz haşrolunur. İlk elbisesi giyilmiş olan İbrahim aleyhisselamdır. Allahü teala, “Dostum İbrahim giyinsin ki, insanlar onun faziletini bilsinler” buyuracaktır. Ondan sonra diğer insanlar, amelleri nispetinde giydirilir." (Ebu Nuaym)


  Cehennem-i Suğra Gerçeği

  Dünyanın çekirdeğinde Cehennem-i Suğra bulunmaktadır. Cehennem-i suğranın gazabı bazen yeryüzünde bize kadar ulaşılabilmektedir. Yani yeryüzü halkının ateşle, yangınla, sıcakla, hararetle, volkanik lavlarla, yazın şiddetli sıcağıyla cezalandırılması ve kimi ehl-i kabrin uğradığı azap Cehennem-i suğra’nın eliyle olmaktadır. Hz. Salih (as) kavmi olan Semudluların ateş cezasına uğraması, Pompei’nin ve Hz. Lut (as) kavminin volkanik lavlarla ceza görmesi Cehennemin dünyaya ulaşan nefesi olmuştur. Hadiste yazın şiddetli sıcağı bile Cehennemden bir nefes olarak ifade edilmiştir. (Buharî, 1:142,162.)