Soru Mahşer günü neler sorulacak

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Beyza tarafından 14 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Mahşer Günü Hakkında Bilgi

  Mahşerde keyfiyetini kavrayamadığımız büyük bir adalet mahkemesi kurulucak, bu dünyda sorumluluk çağına eldikten sonra ölen herkez çok ince bir hesaptan geçirilecektir. Dünyada yaptıklarından sorgulanacaklar, yaptıklarının karşılığını orada göreceklerdir.

  Yüce Allah bu hesabın yapılacağını "Sonra şüphesizki siz kıyamet günü Rabbinizin huzurunda muhakame edileceksiniz"(Zümer,39/31) ayetiyle ve bu hesap neticesinde her kim en çüçük iyilik etmişse onun mükafatını, her kim de en küçükkötülük etmişse onun cezasını çekeceğini de şu ayetlerde bildirilmektedir:

  "Artık kim zerre ağırlığınca bir hayır işlerse onun mükafatını görecektir. Kim de zerre ağırlığındabir kötülük işlerse onun cezasını görecektir" (Zilzal,80/7-8).

  Bir ayette: " Hepsi saf saf Rabbinin huzuruna çıkarılırlar. Onlara, "Andolsun, sizi ilk önce yarattığımız gibi geldiniz.Oysa siz,sizin için hesaba çekileceğiniz bir zaman belirlemediğimizi sanmıştınız" denir" (Keyf,18/48)

  Peygamberimiz, hesap günü olucakları şöyle anlatmaktadır:
  "Kişi ömrünü ne yolda tükettiğinden, vücudunu nereye yıprattığından, malını nerede kzanıp nereye harcadığından,bildiği ile ne amel ettiğinden sorguya çekilmedikçeyerinden ayrılmayacaktır" (Tirimizi,Kıyame,1(2416),ıv/612)