Lokum Gibi Yumuşak Et Pişirmenin Sırları

Konusu 'Kolay Yemek Tarifleri' forumundadır ve Lasey tarafından 11 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Lokum Gibi Yumuşak Et Pişirmenin Sırları

  Lokum-Gibi-Yumuşak-Et-Pişirmenin-Sırları-.


  Kırmızı eti tüketirken daha çok haşlama tercih edilmelidir. Bunun dışında ızgara ve kavurma olarak da tüketilebilir ancak, bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Kavurma tüketimi ile alakalı olarak; öncelikle kararında yemek ve kavurmanın etindeki yağ oranı fazla ise kontrollü tüketmekte fayda vardır. Izgara olarak tüketilen et için ise; pişirilirken mangal ile arasında asgari olarak 15 santimetre kadar bir mesafe olması gereklidir. Aşırı yüksek sıcaklıklarda ızgara yapılan etin dış yüzeyi az bir sürede pişip kuru bir hal alırken, iç kısımlar çiğ kalacak ve et suyunu kaybedecektir. Et suyu ile yapılan yemeklerde de et suyu buzdolabında bekletip, yağı yüzeyde donduktan sonra üzerinde oluşan tabaka alınarak kullanıldığı takdirde daha sağlıklı bir kullanım şekli ve lokum gibi olacaktır. Kırmızı etlerin tüm bu faydalarına rağmen doymuş yağ ve kolesterolü yüksek miktarlarda içerdikleri için tüketimlerine dikkat etmek gerekmektedir.


  Sağlıklı bir besin tüketimi için birincil dikkat edilmesi gereken unsur hijyendir. Pişirilecek etin güvenilir yerlerden alınması, kesim yerine, kesecek kişinin ve kullanılan aletlere önem verilmesi gerekmektedir. Çünkü kesilen ete dışarıdan fiziksel temas ile bulaşabilecek mikroorganizmaların insan sağlığını tehdit edeceği unutulmamalıdır.

  ETİN BESLENMEDEKİ ÖNEMİ  Kırmızı et yapıtaşımız olan proteinler için önemli bir besindir.Bunun yanında biyolojik değeri yüksek demir için de zengin bir kaynaktır. Vücudumuz için gerekli olan Çinko, Magnezyum, Fosfor gibi mineraller ve B12, B6, B1, A vitaminleri de kırmızı etin içerisinde yüksek oranda bulunur. Kırmızı et düzenli tüketildiği takdirde; büyüme ve gelişimin sağlanması, hayati fonksiyonların sürekliliği, zihinsel ve bilişsel kapasitenin korunması gibi pek çok fayda sağlamaktadır.