Kutlu Doğum Nedir ?

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Beyza tarafından 3 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Peygamber Efendimiz s.a.v Kutlu Doğum Haftası 2013

  Hz. Muhammed (s.a.v) anmak için, her yıl Rebiülevvel ayında organize edilen,Peygamberimizin dünyayı teşrifleri olan Mevlid Rebiulevvel ayının 12. gecesi, asırlardır milletimiz tarafından "Mevlid Kandili" olarak kutlanmaktadır.Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, yüzyıllar önce bir ilim ve kültür bayramı şeklinde kutlanan mevlid geleneğini canlandırmayı amaçlamış, bu düşünce ile de Peygamberimizin doğum gününü içine alan haftayı, "Kutlu Doğum Haftası" olarak ilan etmiştir.

  Kutlu doğum haftası peygamber efendimiz hz muhammed mustafa s.a.v'in miladi takvime göre 571 Rebiulevvel ayının 12. gecesi doğduğu haftadır.

  Şimdiki takvime göre kutlu doğum haftası 14-20 nisan 2012 tarihleri arası kutlu doğum haftası olarak kutlanmaktadır.

  Kutlu doğum haftası neler yapılır, yapılacak ibadetler nelerdir?

  1- Allah, “Muhakkak ki Allah ve melekleri Peygamber’e hep salât ederler. Ey iman edenler! Siz de O’na salât edin ve tam bir içtenlikle selâm verin.” (Ahzab, 33/56) buyurarak bizlerden Efendimiz’in (sav) ismini andığımız zaman salavat getirmemizi istiyor. Bu İlahi emir doğrultusunda bizler de özellikle bu günlerde Efendimiz’e (sav) bol bol salavat getirebiliriz. “Allah Rasulü’ne nasıl salavat getirelim?” diyorsanız işte size birkaç örnek:

  Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammed. Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin adede ma fî ilmillâhi salaten daimeten bidevâmi mülkillâhi. Allâhümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi ve ashâbihî biadedi ilmike ve biadedi ma’lûmâtike.

  2- Peygamber efendimizin hayatını anlatan kitaplar, şiirler, çocuklara s.a.v hayatını anlatmak, sevdiklerimize s.a.v ile ilgili msjlar atmak ve herkesi haberdar etmek.

  3- Kuran okumak bilmiyorsak dinlemek, S.a.v hatırlatan hatırda kalacak hadisler güzel sözler paylaşmak, namazlarımızı camide ceaatle kılmak.

  4- Kutlu Doğum haftasında kız kuran kursu talebeleri unutulmamalıdır, onlar için özel sohbetler tertip edilmelidir. Bu sohbetlerde, Hz. Peygamber efendimizin çocuklara ve hanımlara verdiği değer canlı misallerle anlatılmalıdır.

  Cübbeli ahmet hoca'nın kutlu doğum haftası ve mevlid kandili sohbeti.