Kutlu doğum haftasının önemi kısaca

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Adile tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Selamün Aleyküm...

  Kutlu Doğum Haftası,Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam) ’in doğum gününü kutlamak amacıyla her yıl 14-20 Nisan arasında kutlanır.

  Sevgili Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam) anmak için, her yıl Nisan ayında organize edilen, Peygamberimizin dünyayı teşrifleri olan Mevlid-i Nebevî Hicri Rebiulevvel ayının on ikin'ci gecesi, asırlardır milletimiz tarafından “Mevlid Kandili” olarak kutlanmaktadır.

  İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü’l-evvel ayının on ikin'ci gecesidoğmuştur. Bu mübarek geceye ”Mevlid Kandili” denir.

  Bu gece, müslümanlar arasında yüz yılllardan beri büyük bir coşku ile kutlanmakta, Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) derin bir saygı ile anılmaktadır. Büyük Türk Alimi Süleyman Çelebi tarafından yazılan ve asıl adı “Vesiletün’necat” olan mevlid kitabı O’nun doğumunu, üstünlüğünü vemucizelerini en güzel bir şekilde dile getiren değerli bir eserdir.

  Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam) doğum yıldönümlerinde okunan mevlidleri saygı ile dinlemek, O’nun mübarek ruhuna salât ve selâm okumak hiç şüphesiz büyük milletimizin Sevgili Peygamberimize olan enginsevgi ve bağlılığının bir ifadesidir.

  Bu çerçevede Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam)'ın hayatı anlatılırken, peygamberimize bu haftada salatı şerifler, naatı şerifler okunur. Bize bıraktığı Kuran-ı Kerim’den mesajlar verilir. Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam)'ın bize öğütleri olan hadisi şerifler müslümanlara mesaj olarak aktarılır, unutanlara tekrardan hatırlatılır. Kısacası gül peygamberimizin doğum günü ilahiler, sureler, kasideler, şiirler eşliğinde çoşkuyla kutlanır ve peygamberimiz gönüllerde salatı şerifler ile anılır.

  Kutlu Doğum Haftası; Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam) dünyaya teşrifleri olan Mevlid-i Nebevî yani halk dilinde bilinen adıyla Mevlid Kandili asırlar boyunca kutlanmaktadır.

  Diyanet İşleri Başkanlığı vede Türkiye Diyanet Vakfı, bu büyük geleneğimizi daha büyük coşkuyla geçmesi ve ayrıca daha iyi hatırlanması için Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam) doğum gününü içine alan haftayı Kutlu Doğum Haftası olarak ilan etmiştir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019