Kutlu Doğum Haftasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Adile tarafından 4 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Yapılan hiçbir icraat, okunan hiçbir metin, anlatılan hiçbir kıssa O'nu tam manasıyla anlamaya şüphesiz kafi değildir. Yanlız bugün insanlığın içinde bulunduğu buhranlı ortamın en büyük sebebinin, O'nun tarif ettiği ve yaşadığı gibi yaşamamaktan kaynaklandığı en büyük bir gerçektir.

  İnsanlar faiz bataklıklarında boğuluyor ise, aile binasında çatırdamalar var ise,
  ebedi yaşama arzusunun tatmini içerisinde ise eğlenceler ile kendilerini uyutmaya çalışıyor ve bunlar gibi daha birçok kaoslarla hayatlar karartılıyor ise bunların tek kurtuluşu O'nu tanımakla ve yaşadığı gibi yaşamakla mümkün olacaktır.

  O yüzden bizler bugünlerimizi fırsat bilmeliyiz ve O'nu tanımalı, anlamalı, O'nun gibi yaşamalı ve yaşatmalıyız.
  Bugün bir fırsat, O'nu tanımaya bugün başlayabilirsin:

  - O'nun güzelliğinin kaynağı olan Kur'an-ı Kerim'i oku. Oku, çünkü bütün maddi vede manevi dertlerin dermanı O'nda. O'nu anlamadan ve O'nunla yaşamadan hayat hayat değildir.

  - O'nun hayatını oku. İnsanlara örnek olan hayatından birkaç kesitleri ailen ile ve yakınların ile paylaş, Oku ve paylaş ki, O'nu örnek alan kişiler yalnız bu dünyayı yaşanabilir yapabilirler.

  - Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam alakalı bilmediklerini öğren. Öğren ki ve O'nun hakkında hem kendi yanlışlarını düzelt hemde
  başkaların yanlış bildiklerini düzelt.
  Özetle; oturacağız, bugün Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam doğum günü,
  [Allah'ım! Bu mübarek günün yüzü suyu hürmetine ben söz veriyorum ki İslamiyet'i öğreneceğim ve yaşayacağım.] diyeceğiz. Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam hayatının gayesi olan Kur'an'ı Kerim'i anlama gayretine gireceğiz.

  Sonra da Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam, ne yapmış, nasıl yaşamış, namazını nasıl kılmış, orucunu nasıl tutmuş, sıkıntılara nasıl katlanmış, nasıl dua etmiş, Cenab-ı Hak'tan neler istemiş, ümmetine neleri tavsiye etmiş, tüm bunları düşüneceğiz.

  Efendimizin hayatına dair yazılmış bir kitabı okuyacağız. Daha sonra da yaptıklarını kendimize örnek alıp hayatımıza katacağız; örneğin sünnetine uyacağız. Cenab-ı Hak ibadetlerimizi ve dualarımızı bu Mübarek gecede kabul etsin. Amin
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Nisan 2019