Kutlu Doğum Haftası Hakkında Bilgi

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Beyza tarafından 5 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Kutlu Doğum Hakkında Bilgi

  Kutlu Doğum Haftası doğum zamanı demektir. 1989 yılından beri kutlanmaktadır.Bu gece, müslümanlar arasında yüz yılllardan Önce günümüze kadar gelen ve coşku ile kutlanmakta,olan Sevgili Peygamberimiz derin bir saygı ile hatırlanmaktadır. Büyük Türk Alimi Süleyman Çelebi tarafından yazılan ve asıl adı Vesiletün'necat olan mevlid kitabı O'nun doğumunu, üstünlüğünü ve mucizelerini en güzel bir şekilde dile getiren değerli bir eserdir.
  Hepimizin bildiği gibi Peygamberimizin dünyayı teşrifleri olan Mevlid-i Nebevi, asırlardır milletimiz tarafından ‘Mevlid Kandili’ olarak kutlanmaktadır. Mevlid Kandili ilk defa 13. asırda Erbil Atabeği Muzafferüddin Gökbörü tarafından iki ay süreyle kutlanmaya başlandı. Mevlid Kandili münasebetiyle ilim adamları bir araya gelip ilmi, fikri sohbetler yapıyor, halk sokaklarda mevlidi bir bayram havasında kutluyordu.
  Süleyman Çelebi’nin kaleme aldığı Vesiletü’n Necat isimli şiirin, Mevlid adıyla, yüzyıllardır sevinçte, tasada, doğumda, ölümde okuna gelmesi ve bu geleneğin bugün de canlı bir şekilde devam etmesi, Peygamber sevgisi etrafında teşekkül eden milli ruhun ifadesidir.
  Yüce dinimiz, huzurlu ve mutlu dünyanın en büyük hayat kaynağıdır. Bu noktadan hareketle dini tefekkürü cami dışına taşırmak, değerli ilim adamlarımızın araştırmalarını ve düşüncelerini halka aktarabilmek için Mevlid kandilini hayırlı bir vesile telakki eden Türkiye Diyanet Vakfı, yüzyıllar önce bir ilim ve kültür bayramı şeklinde kutlanan Mevlid geleneğini canlandırmayı amaçlamıştır. Bu düşünce ile Peygamberimizin doğum gününü içine alan haftayı, "Kutlu Doğum Haftası" olarak ilan etmiştir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Nisan 2019