Namaz Küsüf ( Güneş tutulması ) Namazı

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve saadet tarafından 6 Ocak 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Küsüf ( Güneş tutulması ) Namazı


  Güneş tutulduğunda, müslümanın yapması gereken;bol bol Allah'ı anması, O'na duâ ve istiğfarda bulunması, güneş tutulması yok olana kadar namaz kılması,sadaka vermesi,

  Küsüf ( Güneş tutulması ) Namazı nasıl kılınır

  Küsûf namazında birinci rekâtta Fâtiha sûresinden sonra Bakara sûresi kadar bir sûre okur. İkinci rekâtta ise Fâtiha sûresinden sonra Bakara sûresinden daha az olan Âli İmrân sûresi kadar bir sûre okur. Her rekâtın rükû ve secdesini uzatır. Güneş tutulması yok olana kadar namazını kılar.

  Konuyla Alakalı Hadis-i Şerifler

  Abdullah b.Abbâs (ra.anha) şöyle der:" Peygamberimiz ( s.a.v) zamanında güneş tutulunca, Rasûlullahsallallahu aleyhi ve sellemile birlikte insanlar da namaza durdular. Rasûlullah, (Küsûf) namazında Bakara sûresi (okunacak süre) kadar uzun bir süre kıyamda kaldı. Ardından rükûya eğildi ve uzun bir süre bekledi. Rûküdan doğrulduktan sonra da uzun bir süre bekledi.Daha sonra rükûdan doğruldu ve birinci kıyamdan daha az bir süre kıyamda bekledi."

  Hz. Muhammed ( s.a.v) güneş tutulmasıyla ilgili olarak şöyle buyurmaktadır:"Allah azze ve celle'nin gönderdiği bu mucizeler,(güneş tutulması) hiç kimsenin ölmesi veya hayatta kalması sebebiyle değildir. Ancak,Allah azze ve celle onunla kullarını korkutmak ister. Eğer bu mucizelerden bir şey görürseniz, Allah'ı anmaya, O'na duâ ve istiğfarda bulunmaya yönelin."

  Başka bir hadîste şöyle buyurmaktadır: "Hiç şüphesiz ki güneş ve ay, Allah'ın mucizelerinden ikisidir. Hiç kimsenin ölmesi veya hayatta kalması sebebiyle tutulmaz. Güneş veya ayın tutulduğunu gördüğünüz zaman, Allah'a duâ edin ve tutulma olayı yok olana kadar namaz kılın."

  Yine bir hadîste şöyle buyurmaktadır: "Güneş veya ayın tutulduğunu gördüğünüz zaman, Allah'a duâ edin ve tekbir getirin, namaz kılın ve sadaka verin."

  Hz. Muhammed (s.a.v) "güneş tutulduğunda köle azâd edilmesini " emretmiştir.

  Peygamberimiz (s.a.v) "Küsûf namazı"nın hutbesinde şöyle buyurmuştur: "Hiç şüphesiz ki yakın zamanda kabirlerinizde veya Mesih Deccâl fitnesi gibi bir fitneyle imtihan olunacağınız bana vahyolundu.