Kuşlar ibadet eder mi?

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Lasey tarafından 11 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Kuşların ibadeti

  Kur'an'ı Kerim bize, kuşların günlük yapmış oldukları ibadet ve namazlarından bahsetmektedir ve bu konudaki ayetler şöyledir:

  أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ يُسَبِّحُ لَهُ مَنْ فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَالطَّيْرُ صَافَّاتٍ كُلٌّ قَدْ عَلِمَ صَلَاتَهُ وَتَسْبِيحَهُ وَاللَّهُ عَلِيمٌ بِمَا يَفْعَلُونَ

  “Hiç görmedin mi göklerde ve yerde kim varsa, kuşlar bile sıra sıra dizili iken Allah’a ibadet ederler. Her biri namazını ve ibadetini bilir. Onların ne yaptıklarını bilen Allah’tır.”(Nur 24/41)

  اصْبِرْ عَلَى مَا يَقُولُونَ وَاذْكُرْ عَبْدَنَا دَاوُودَ ذَا الْأَيْدِ إِنَّهُ أَوَّابٌ .إِنَّا سَخَّرْنَا الْجِبَالَ مَعَهُ يُسَبِّحْنَ بِالْعَشِيِّ وَالْإِشْرَاقِ .وَالطَّيْرَ مَحْشُورَةً كُلٌّ لَهُ أَوَّابٌ

  “Bunların sözlerine sabret. Bunlara kulumuzu, güçlü Davud’u anlat; o, pek saygılıydı. Akşamleyin ve kuşluk vaktinde[1] onunla birlikte ibadet eden dağları, hizmetine vermiştik. Kuşlar da (hizmetindeydi, onunla) toplu halde ibadet ederlerdi. Hepsi ona pek saygılıydı.”(Sad 38/17-19)

  وَسَخَّرْنَا مَعَ دَاوُودَ الْجِبَالَ يُسَبِّحْنَ وَالطَّيْرَ

  “Dağları ve kuşları da Davud’un emrine vermiştik; onunla birlikte ibadet ederlerdi.” (Enbiya 21/79)

  Resul-i Ekrem Efendimiz'in (s.a.v) şöyle dediği bildirilmiştir:

  “Cenab-ı Allah’ın en sevdiği namaz Davud’un namazı, en sevdiği oruç Davud’un orucudur. Gece yarısında uyur, üçte birinde (ortasında) kalkar, altıda birinde (seher vaktinde) yine uyurdu. Bir gün oruç tutar, bir gün yerdi[2].”

  “Horoza sövmeyin, o namaz için uyarıda bulunur.[3]”

  Ayet-i kerimeler de, kuşların ibadetini, teker teker değil, toplu şekilde ötüşleriyle anlayacağımızı bildirmektedir. Kuşlar Hazreti Davud (a.s) ile birlikte ibadet ettiklerine göre onunla aynı vakitlerde ibadet ediyor olmalılar. O da diğer peygamberler gibi günde 5 vakit namazın yanında teheccüd namazı kılıyor, seher vaktinde istiğfar ediyor, kuşluk namazı kılıyordu.

  Kuşların namaz vakitlerini gözlemlediğimiz zaman kuşların, toplu şekilde seher vaktinden yaklaşık on beş ile yirmi beş dk öncesinde öttüklerini, aynı ötüşü imsak vaktin den ve güneşin doğmasından on beş ile yirmi beş dk öncesinde ve güneşin ufkun yaklaşık beş derece üstüne çıktığı kuşluk vaktinde ve akşamüstü tekrarladıklarını görülmektedir.


  [1] Kuşluk vakti diye tercüme ettiğimiz kelime işrak =الْإِشْرَاق’tır. İşrak vakti; Güneş ışıklarının yeryüzüne yayıldığı kuşluk vaktidir (Lisan’ul-Arab). Bu vakitte kılınan namaza salatu’d-duha veya salatü’l-işrak denir. Türkçede ona kuşluk namazı denir.

  [2] Buharî, Teheccüd 7.

  [3] Ebû Davud, "Edeb", 114 (5102); Taberanî, el-Mucemü'l-Evsat, IV, s. 64; Beyhaki, Şuabü'l-İman, IV, s. 299 (5173)