Kurbanlıklar Ahirette Kişinin Bineği Olacaktır

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Enes b. Mâlik ve Hz. Ali’nin rivayet ettiklerine göre Resulullah (s.a.v) şöyle anlatmıştır: “Kıyamet koptuktan sonra müminler kabirlerinden diriltilirken Allah Azze ve Celle meleklerine,
  -Ey meleklerim! Mümin kullarımın ayaklarını yere bastırmayın! Onları, kendileri için hazırlanan binitlerine bindirin. Çünkü onlar dünyada iken bineklere binmeyi adet haline getirmişlerdir: Onların ilk binitleri, babalarının sülbleri idi. Daha sonra annelerinin rahimleri oldu. Doğduklarında onların binitleri yine annelerinin kucaklarıydı; ta ki süt emme müddetleri tamamlanıncaya kadar. Bundan sonra onların binitleri babalarının omuzları oldu. Sonrasında karada atlara katırlara bindiler, denizde gemilerle seyrettiler… Öldükleri zaman ise kardeşlerinin omuzlarında taşındılar. Şimdi, kabirlerinde kalktıklarında da ayakları yere değmesin; çünkü onlar binitlere alışkındır, kendileri için hazırlanan binitleri getirin, buyurur.
  İşte müminlerin kıyamet günü binecekleri binitler, kurban bayramında kesecekleri hayvanlar mukabilinde verilecektir. Nitekim Allah Azze ve Celle bir Ayet-i kerimesinde, “O gün, takva sahiplerini, heyet olarak Rahman’ın huzuruna toplayacağız.” (Meryam 19/85.) buyurmaktadır. Yani müminler binitler üzerinde olacaklardır.

  Resul-i Ekrem (s.a.v) bir hadislerinde şöyle buyurmuştur:
  “Kurbanlık hayvanlarınızı büyük tutun, çünkü onlar sizin sırat köprüsünde bineğiniz olacaktır.” (Acûlinî, Keşfü’l-Hafâ,nr.1792.)

  Rivayet edilen bir haberde Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Herkim bir kurban keserse, kıyamet koptuktan sonra, kabrinden dirilirken bu kurbanı başucunda görür. Altından bir eğeri vardır. Gözleri cennet yakutundandır. Boynuzları da altındandır. Kul,
  - Sen de kimsin? Sen nesin? Senden daha güzel bir şey görmemiştim! der. O da,
  - Ben, dünyada iken beni satın alıp Allah için kurban ettiğin hayvanım! Şimdi sırtıma bin, der. Kul onun sırtına binince, onu yer ile sema arasında gezdirip Arş’ın gölgesine getirir.”
  Rivayet edilen bazı haberlerde Efendimiz (s.a.v)’in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:
  “Herkim bizim (bu) namazımızı kılıp (ondan sonra)keseceğimiz kurbanı keserse, o bizdendir. Zengin olmasına rağmen kurbanı kesmeyen ise bizden değildir.”
  ( Bkz: Buhârî İdeyn,31.)