kurbanın kazası olur mu ?

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Beyza tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Kurbanın kazası var mı ?

  Rahmet denizi: kesemediğimiz Kurbanın kazası var mıdır ?

  Kesilmeyen kurbanın bedeli ne yapılmalıdır?

  Bir kimse kesmediği kurbanın kazasına niyet ederek kurban kesmiş olsa kaza olmayıp nafile olur. kesmiş kurbanın kazası için orta kıymette bir koyun veya kıymeti tasadduk edilir.
  Kurban kesme günlerinde kurbanını herhangi bir nedenle kesmeyen bir kimse , bir an önce bunu kaza etmesi gerekir. Bu da ya bedelini fakirlere sadaka olarak vermek, ya da mevcut kurbanlık hayvanı canlı olarak fakire vermek veya kesip etin tamamını dağıtmak suretiyle olur. Etinden hiç istifade edemez.


  Kesilmeden bayram günleri geçen kurbanın kazası

  Kurban kesmek niyetiyle bir koyun alıp bayram günleri geçtiği halde kesememiş olsa eğer zengin olsun fakir olsun “Benim üzerime şu koyunu kurban etmek vardır.” demek suretiyle kendisine vacip yapmış ise, veya böyle demese bile fakir olduğu halde kurban etmek niyetitle bir koyun almışsa o koyunu diri olarak tasadduk eder.
  Eğer zengin olup kendisine muayyen bir koyunu kesmeyi vacip yapmışsa ister kurban için koyun almış olsun ister almamış olsun dilerse orta değerde bir koyun alıp diri olarak tasadduk eder. Dilerse kıymetini tasadduk eder.