Kurban Kesmenin Fazileti

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Beyza tarafından 18 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Kurban Kesmenin Önemi

  Kurban kesmenin önemi büyüktür. Kurban kesmeyi büyük bir ni’met bilmelidir. Kurban
  kesen Müslümân, kendini Cehennem’den azad etmiş olur. Hadîs-i şerîflerde, "Sevâb umarak kurban kesen, Cehennemden korunur" (Taberânî), "Allahü teâlâ katında, Kurban Bayramı’nda yapılan amellerden, kurban kesmekten daha kıymetlisi yoktur. Daha kurbanın kanı yere düşmeden Allahü teala, onu muhafaza eder. Onunla nefsinizi tezkiye edin, onu seve seve kesin" (Tirmizî) buyurulmuştur.


  "CİMRİLERİN EN KÖTÜSÜ..."

  Kurban nisabına mâlik olan bir kimsenin zarüretsiz kurban kesmemesi günah olur. Peygamber Efendimiz, "Cimrilerin en kötüsü, vacib olduğu halde kurban kesmeyendir" buyurmuştur. Kurban kesmesi vacibken, içindekilerin kurban kesmediği ev, inleyerek, sahibine beddua edip "Sen, kurban kesmediğin gibi, Cenab-ı Hakk' dan, sana iyilik yapmayı nasîp etmesin" der. O ev, o yıl belalara mazhar olur. Kurban kesenin evi ise memnun olur, sahibine hayırla dua eder. Bir hadîs-i şerîfte, "Hâli-vakti yerinde olup da kurban kesmeyen, bizim musallâmıza "namaz kıldığımız yere gelmesin" (Hâkim) buyurulmuştur.

  Diğer hadîs-i şerîflerde de buyuruldu ki:

  "Kurbanlarınızı gönül hoşluğuyla kesin! Çünkü hiçbir Müslüman yoktur ki, kurbanını kıbleye döndürüp kessin de, bunun kanı, boynuzu, yünü, her şeyi Kıyamet’te kendi mîzanına konan sevabı olmasın." (Deylemî)
  "Kesilen kurban, Kıyamet’te, etiyle, kanıyla yetmiş kat büyüyerek mîzana konur." (İsfehanî)
  "Kurbanlarınız semiz olsun. Onlar Sırât’ta bineklerinizdir." (Zâdü’l-mukvîn)

  KURBAN İÇİN ZENGİNLİK ÖLÇÜSÜ

  Bir kimseye, kurban bayramında kurban kesmesinin vacib olması için gereken şartların neler olduğunu maddeler halinde bildirelim:

  1- Müslüman, akıl, baliğ ve mukîm olması lazımdır.
  2- İhtiyacı olan eşyadan ve verilmesi gereken borçlarından fazla olarak, zekat nisabına malik olması lazımdır.
  3- İhtiyaç eşyaları kurban nisabına dahil edilmez. İhtiyaç eşyası demek, kıymetleri ne kadar çok olursa olsun, bir ev, bir aylık yiyecek, her yıl için üç kat elbise, çamaşır, evde kullanılan eşya ve aletler, binecek vasıtası, meslek kitapları ve ödeyeceği borçlarıdır. (Bunların mevcût olmaları şart değildir.) Mevcut olanlar, zekat, fitre ve kurban için nisab hesabına katılmazlar.
  4- Kurban nisabı hesabına katılacak malın, ticaret için olması şart olmadığı gibi, elinde bir yıl kalmış olması da gerekmez. Taksitli olmayan borçlar, alacaklardan ve mevcut maldan çıkarılır. Kalan alacaklar, zekat olduğu gibi, kurban nisabına dahil edilir.
  5- Ticaret için olmayan, ihtiyacından artan eşya, kiradaki evler, evdeki süs eşyası, yere serili olmayan halılar, kullanılmayan fazla ev eşyası ile san’at ve ticaret aletleri, burada ihtiyaç eşyası sayılmaz, kurban nisabına katılır. Hepsinin değeri, (96) gram altını bulursa, kurban kesmek vacib olur.
  6- Nisab değerinde Mushaf’ı, hadîs, fıkıh ve diğer ilim kitapları bulunan kişi, bunları okuyorsa, nisaba dahil etmez. Okumuyorsa veya okumayı bilmiyorsa, dahil eder.
  7- İki veya daha çok evi olanın, kurban kesmesi gerekir.
  8- Mîras ve mehir malları, nisab hesabına katılır.
  9- Kadınların incisi, pırlantası ve her çeşit ziynet eşyası, kurban nisabına katılır, fakat zekat nisabına katılmaz.