Kurban Kesmek Kimlere Vaciptir?

Konusu 'Hacca gitmek' forumundadır ve Lasey tarafından 5 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Kurban Kesmek Kimlere Vaciptir?

  Hanefîler’e göre hür, akil-baliğ, mukim ve asli ihtiyaçları dışında nisap miktarı veya daha fazla mala sahip kadın veya erkek her Müslümanın kurban kesmesi vaciptir. 8 Nisap miktarı mal ise 20 miskal (80.18 gr.) altın veya bunun değerinde nakit para ya da ticaret eşyası olup bu miktar dinen zenginlik ölçüsüdür. Kurban bayramı günlerinde nisap miktarı mala sahip olan kişi diğer şartları da taşıyorsa kendisine kurban vacip olur. Kurban nisabında, zekât nisabından farklı olarak malın nâmî (artıcı) olması şart olmadığı gibi, bu malın üzerinden bir yıl geçme şartı da bulunmamaktadır.


  Kurban bayramı günlerinde sefer mesafesinde bir yere yolculuk yapanların kurban kesmeleri vacip değildir. Hac farizasını yerine getirenler, niyet ettikleri hac çeşidine göre kestikleri kurbanın dışında ayrıca kurban kesmezler. Kişi kurbanını bizzat kendisi kesebileceği gibi kendilerine her bakımdan güvenilen kişi veya kuruluşlara vekalet vermek suretiyle, yurtiçinde veya yurtdışında kestirebilir.
  Hanefi mezhebine göre kurban kesme vakti bayramın birinci günü (Zilhicce’nin onuncu günü) bayramnamazı kılındıktan sonra başlayıp üçüncü gün güneşin batımıyla sona erer. Şafiî mezhebinde ise kurban kesme vakti bayramın dördüncü günü güneşin batışına kadar devam eder. Hanefî mezhebinde hür, akil-baliğ (akli dengesi yerinde olan), mukim ve asli ihtiyaçları dışında nisap miktarı ya da daha fazla mala sahip kadın veya erkek her Müslümanın kurban kesmesi vaciptir.

  Kurban-Kesmek-Kimlere-Vacip.