Kurban İle İlgili Ayeti Kerimeler

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Beyza tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

  Allah bize ateşin yiyeceği bir "kurban" getirmedikçe hiçbir elçiye inanmamamız konusunda and verdi," diyenlere de ki: Şüphesiz, benden önce nice elçiler, apaçık belgeler ve söylediklerinizle geldi; eğer, siz doğru idiyseniz, o halde onları ne diye öldürdünüz? (Ali İmran Suresi / 183)

  Ey iman edenler, Allah'ın şiarlarına, haram olan ay'a, kurbanlık hayvanlara, onlardaki gerdanlıklara ve Rablerinden bir fazl ve hoşnutluk isteyerek Beyt-i Haram'a gelenlere sakın saygısızlık etmeyin. İhramdan çıktınız mı artık avlanabilirsiniz. Sizi Mescid-i Haram'dan alıkoyduklarından dolayı bir topluluğa olan kininiz, sakın sizi haddi aşmaya sürüklemesin. İyilik ve takva konusunda yardımlaşın, günah ve haddi aşmada yardımlaşmayın ve Allah'tan korkup-sakının. Gerçekten Allah ceza ile sonuçlandırması pek şiddetli olandır. (Maide Suresi / 2)

  Onlara Adem'in iki oğlunun gerçek olan haberini oku: Onlar Allah'a yaklaştıracak birer kurban sunmuşlardı. Onlardan birininki kabul edilmiş, diğerininki kabul edilmemişti. "Kurbanı kabul edilmeyen" Demişti ki: "Seni mutlaka öldüreceğim." Öbürü de: "Allah, ancak korkup-sakınanlardan kabul eder." (Maide Suresi / 27)

  Biz her ümmet için bir "Mensek" kıldık, O'nun kendilerine rızık olarak verdiği (kurbanlık) hayvanlar üzerine Allah'ın adını ansınlar diye. İşte sizin ilahınız bir tek ilahtır, artık yalnızca O'na teslim olun. Sen alçak gönüllü olanlara müjde ver. (Hac Suresi / 34)

  Allah, Beyt-i Haram olan Kabe'yi insanlar için bir ayaklanma (kıyam evi) kıldı; Haram Ay'ı, kurbanı ve boyunlardaki gerdanlıkları da. Bu, Allah'ın göklerde ve yerde ne varsa tümünü bildiğini ve Allah'ın gerçekten her şeyi bilen olduğunu bilmeniz içindir. (Maide Suresi / 97)

  Kendileri için birtakım yararlara şahid olsunlar ve kendilerine rızık olarak verdiği (kurbanlık) hayvanlar üzerine belli günlerde "kurban adarken" Allah'ın adını ansınlar. Artık bunlardan yiyin ve zorluk çeken yoksulu da doyurun. (Hac Suresi / 28)

  Sonunda ikisi de Allah'ın emrine ve takdirine teslim olup babası, İsmail'i "kurban etmek"için onu alnı üzerine yatırdı. (Saffat Suresi / 103)

  Ve ona büyük bir "kurbanı" fidye olarak verdik. (Saffat Suresi / 107)

  Şu halde Rabbin için namaz kıl ve "kurban" kes. (Kevser Suresi / 2)