Kurban Bayramının önemi Kısaca

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Eylül tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

  1. Eylül

    Eylül Moderatör


    Kurban Bayramı çok eskilerden Hz. İbrahim Peygamber [a.s]) zamanından gelen islami bir ibadettir. İsiminden de anlaşılacağı üzere bu bayramın en mühim dini biçimi kurbankesme ibadetidir. Kurban ibadeti İslâm bilginlerinin kahîr çoğuna göre sünnet-i müekkededir. Yalnızca Müslüman toplumunun birer sembolü olan bu tür sünnetler bazı toplumsal durumlara göre vacip konumuna yükselebilmektedir. Nitekim dindeki yeri bakımından sünnet olan ezan şiarı böyle bir niteliğe sahiptir. Kurban da ezan gibi sosyal boyutu bulunduğundan ona sadece fıkhiî açıdan değil bununla beraber toplumsal yönü ile de bakmak daha doğru ve yararlı neticelere fırsat olur.

    Dolayısıyla maddi bakımdan durumu müsait olan Şafii Müslümanların da bu bayramda kurban ibadetini yerine getirmeleri konusunda duyarlı davranmaları bu bayrama yakışan bir tavır olsa gerektir. Şundan dolayı ancak bu durumda senede bir kez dahi evine et götüremeyen fakirler et yüzünü görebilmektedir ki bu hareket aynı zamandaMüslümanlar arasındaki sevgi ve kardeşlik duygularını da pekiştireceği muhakkaktır.

    Dinimizce vakti uygun olana Hacc da farzdır. Dinimizin gereği bu farzı yerine getirmek üzere, Kurban Bayramında mukaddes topraklarda bulunan Hacılar, Allah Azze ve Celle’ye yakınlaşmakta, O mukaddes topraklarda kurban bayramının ve Haccın faziletini aynı mekanda aynı havaları teneffüs ederek yaşamaktadırlar. Kurban Bayramında hacılar, Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam sünneti ne uygun olarak,Hac Farizelerini yerine getirmektedirler.