kurban bayram namazı nasıl kılınır

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Ali tarafından 14 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Ali

  Ali Süper Moderatör Süper Moderatör

  Rahmet Denizi, kurban bayramına günler kala hazırlıklarımızı şimdiden yapmalı ,bayram sabahını sevinçle karşılamalıyız.
  Bayram günü erkenden kalkılmalı, 2012 Kurban Bayramı namazı saati, gelmeden abdest, bakım ve temiz elbiseler giyerek bayram namazı için hazırlık tamamlanmalıdır.Kurban Bayram Namazının diğer namazlardan farkı, birinci rek'atında üç, ikinci rek'atında da üç defa fazladan altı tekbir alınır. Buna ''Zevaid'' tekbirleri denir.

  Kurban Bayramı Namazının Kılınışı Birinci Rek'at:

  1 - Cemaat düzgün bir sıra halinde imamın arkasında yerini alır ve ''Niyet ettim Allah rizası için Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama" niyet eder.

  2- imam ''Allahü Ekber'' deyip ellerini kaldırınca. Cemaat de ''Allahü Ekber'' diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

  3- Hem imam, hem de cemaat gizlice ''Sübhaneke''yi okur.Bundan sonra üç defa tekbir alınır. Tekbirlerin alınması şöyledir:

  Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun pesinden gizlice ''Allahü Ekber'' diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukariya kaldirip sonra asagiya saliverirler. Burada kısa bir süre durulur.

  ikinci Tekbir: ikinci defa ''Allahü Ekber'' denilerek eller yukariya kaldırılıp yine aşağıya saliverilir ve burada da birincide olduğu kadar durulur.

  Üçüncü Tekbir: Sonra yine ''Allahü Ekber'' denilerek eller yukariya kaldirilir ve asagiya saliverilmeden bağlanır.

  4- Bundan sonra imam, gizlice ''Euzü Besmele'', açıktan fatiha ve bir sure okur .(Cemaat bir sey okumaz, imami dinler)

  5-Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır .

  Kurban Bayramı Namazının Kılınışı ikinci Rek'at:

  6- imam gizlice Besmele, açiktan da fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (birinci rek'atta oldugu gibi) üç kere daha tekbir alir , üçüncü tekbirden sonra eller baglanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varilir.sonra da secdeler yapıilarak oturulur.

  7- Oturuşta, imam ve cemaat, Ettehiyyatü. Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbena atina,duasını okuyarak önce saga, sonra sola selam verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur.
  Ramazan bayramı namazının kılınışı da bunun gibidir. Sadece niyeti değişiktir.

  Kaynak:diyanetvakfi