Kuranı sesli mi okumak yoksa gizlimi okumalıyız

Konusu 'Kuran-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve saadet tarafından 23 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Kuranı sesli mi okumak yoksa gizlimi okumalıyız?

  Kur’ân kerim okumak, zikirlerin en kıymetlisidir. Kuran okurken ihlaslı bir kalp, düşünerek ve ibret alarak okumaktır. Okurken sadece Allâh rızâsı için ve bundan başka bir şeye kavuşmayı kasd etmeyecektir. Kuran okurken sesini yükselterek Kur’ân okumanın fazîletine dair bazı hadisler olduğu gibi gizli okumak hakkında da bazı hadisler vardır.


  Bu konuyla alakalı Efendimiz (aleyhisselam ) şöyle buyurmuştur: “Kur’ân-ı Kerîm’i sesli okuyan açıktan sadaka verene benzer, sessiz okuyan ise sadakayı gizlice veren gibidir.” (Tirmizi, Ebû Dâvûd)

  Kuran-ı Kerimi bu iki şekilde okumanın bazı alimler şöyle diyorlar, riyâdan korkan kimse için, gizli okumak daha fazîletlidir. Riyâdan korkmayan için de, aşikâre okumak daha fazîletlidir; ancak namaz kılanı veya uyuyanı veya bunlardan başkasını rahatsız etmemek şartı ile...

  Sesli (Aşikâr) okumakta amel daha büyük olduğu için, bu durum onun fazîletine delildir. Yine bu okuyuşun faydası başkasına da geçer, okuyucunun kalbini uyarır, gayretini düşünceye çevirir, ona kulak verdirir, ondan uykuyu giderir, neş’esini artırır, gâfil ve dalgın bulunanları uyarır, onları ferahlandırır. İnsanın kalbine bu niyetler geldiği zaman, aşikâre okumak daha fazîletlidir. Okuyucunun kalb ve kalıp itibariyle huzur ve huşû hâlinde bulunarak okuması ve okuduğundan ibret alması gereklidir. Bu durumda kalbler ferahlanır ve nûrlanır. Büyük İmâm, kerâmet ve maarif sahibi, ilâhi lütuf ve vergilere nail olmuş İbrahim el-Havvas (ra.anh)
  “Kalbin ilâcı beş şeydir. Düşünüp ibret alarak Kur’ân-ı kerim okumak, 2. Mideyi boş bulundurmak, 3. Gece ibâdete durmak, 4. Seher vaktinde Allâh’a yalvarmak, 5. Salih kimselerle oturmak.” (İmâm Nevevî, Duâlar ve Zikirler)