Kuranı Kerim'in gönderiliş amacı nedir kısaca

Konusu 'Kuran-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve Beyza tarafından 1 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Beyza

Beyza Moderatör

Kuranı kerim'in gönderiliş amacı nedir.?

İnsanların dünya ve ahiret hayatlarını düzene koymak ve onların dünya ve ahiret mutluluğuna temeni etmektedir.

Kur'an-ı Kerim'in gönderilmesinin gayesi, akıl ve irade sahibi olmalarından dolayı sorumluluk altına giren insan ve cinlerin "kulluk bilinci"ne Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım. (Zariyat-56)

Andolsun, biz bu Kur’an’da insanlar için her türlü misali değişik şekillerde açıkladık. Fakat insan, tartışmaya her şeyden daha çok düşkündür. (Kehf suresi 54. ayet)

Görebildiklerinize ve göremediklerinize yemin ederim ki, o (Kur’an), hiç şüphesiz çok şerefli bir elçinin (Allah’tan alıp tebliğ ettiği) sözüdür. O, bir şair sözü değildir. Ne az inanıyorsunuz! Bir kâhin sözü de değildir. Ne az düşünüyorsunuz! O, âlemlerin Rabbi tarafından indirilmedir. Eğer (Peygamber) bize isnat ederek bazı sözler uydurmuş olsaydı, mutlaka onu kudretimizle yakalardık. Sonra da onun şah damarını mutlaka keserdik. Hiçbiriniz de bu cezayı engelleyip ondan savamazdı. Şüphesiz Kur’an, Allah’a karşı gelmekten sakınanlara bir öğüttür. Şüphesiz biz, içinizden yalanlayanların olduğunu elbette biliyoruz. Gerçek şu ki Kur’an, kâfirler için muhakkak bir pişmanlık sebebidir. Ve şüphe yok ki Kur’an, kesin bir gerçektir. O hâlde sen, yüce Rabbini adıyla tespih et. (Hakka suresi 38-52. ayetler)