Kuranı Kerim'in Ana Konuları

Konusu 'Kuran-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve Eylül tarafından 12 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Kuranı Kerim'in Ana Konuları Nelerdir.
  Kur'an-ı Kerim semavi kitapların sonuncusudur. Mukaddes olan Kitabımız Kur'an-ı Kerim evrensel olup, kendinden sonraki tüm çağlara ve insanlığa çağrıda bulunmaktadır. Temel olarak İnanç, İbadet ve ahlak çerçevesinde beyan olan ayetler bulunmaktadır. Ayrıca Kutsal Kitabımız Kur'an-ı Kerim içerisinde, ibretlik oluyları ile yaratılışın süreç ve başlangıcına işaret etmektedir.

  İman ve tevhid: Allah'ın varlığı ve birliği başta olmak üzere sıfatları, melekler dört büyük kitap,peygamberler, ahiret, isimleri ve yaratıcılığıyla ilgili ayetler bulunmaktadır.
  İbadetler: Bir müminin yapmakla yükümlü olduğu namaz, oruç, hac, zekât gibi ibadetler.
  Ahlak: Kişinin her zaman ve zemine uyması gereken; ana-babaya hürmet, insanlara iyi davranma, haram olan şeyler, kötülükler ve bunlardan kaçınma, doğruluk, merhamet, sevgi... gibi konular.
  Nasihat ve tavsiyeler: Allah'ı, ahireti, hesabı unutmama, dünyaya bağlanmama gibi konulardaki tavsiyeler.
  Dua ve zikir: Allah'la irtibatı sürekli kılacak dua ve Allah'ı anma ifadeleri.
  Cihad ve şehadet: Dini ve kutsal olanı korumaya yönelik, sürekli diri ve canlı olmayı, hazırlıklı olup gerektiğinde Allah yolunda canımızı vermemizi emreden ayetler.
  Ahiret Kıyamet: Öldükten sonra hayatın varlığı, hesap, mizan.
  Cennet ve Cehennem: Allah'ın emirlerine uyan ve yasaklarından kaçınanların cennetle mükâfatlandırılacağı, Allah'a isyan edenlerin de cehennemle cezalandırılacağı.