Kuranı Kerimde Geçen Erkek Kız İsimleri

Konusu 'Dini islami isimler' forumundadır ve Beyza tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Kuranı Kerim'de Geçen Erkek Kız İsimleri ve anlamları

  Aziz
  Muhterem, sayın. Sevgili. Veli, evliya, ermiş. Az bulunur. Allah’ın izzetli kıldığı, mü’min. - Aziz (İmadettin Abulfeth Osman el-Aziz): Selahaddin Eyyubi-’nin II. oğlu. Kardeşi el-Efdal, Melik iken kendisi Şam’ı terkederek Mısır Eyyubileri hükümdarlığını ilan etti. Fakat daha sonra kardeşiyle barıştı. Kur’an-ı Kerim’de Al-i İmran ve Yusuf surelerinde bulunur.

  Furkan
  Hakk: batıldan, doğruyu yanlıştan ayırma, tefrik. Kur’an-ı Kerim’de (Bakara suresi)

  Huri
  Cennet kızı: Sevgili. - Daha çok lakab olarak kullanılır. Kur’an-ı Kerim’de Vakı’a, Rahman, Tur, ( Duhan Surelerin )

  İrem
  Cennet bahçesi.: Ok veya kurşun atılan nişan tahtası.Cenk denilen musiki aleti ve bunu icad edenin adı. Ad kavmi zamanında, Şeddad tarafından cennete benzetilme amacıyla yapılan bahçe olup, Şam’da veya Yemen’de bulunduğu söylenir. Kur’an-ı Kerim’de ( Fecr Suresin )

  Kevser
  Maddi ve manevi çokluk, kalabalık nesil.Cennette bir havuzun ırmağın adı. Kur’an-ı Kerim’de (108. ve en kısa sure.)

  Melek
  Allah’ın nurdan yarattığı varlıklar. Allah’ın emirlerine tam itaat eden varlıklar. Halim, selim güzel huylu kimse. Kur’an-ı Kerim’de toplam (98 ayette)

  Merve
  Mekke’de bir dağın adı olup hacılar, Merve ile Safa arasında Sa’y ederler yani 7 defa gidip gelirler. Kur’an-ı Kerim’de bakara suresi 158. ayet’te bulunur.

  Nas
  Yardımcı, yardım eden (Allah’ın kulu). Ayrıca kur’an-ı kerim’de bir sure ismidir.

  Nisa

  Kadınlar. Kur’an-ı Kerim’in 4. suresi, özellikle kadın haklarından, onların hukûkî ve sosyal konumlarından bahsettiği için bu adı almıştır.

  Nur
  Aydınlık, parıltı, parlaklık, niran. Mekke’deki Hıra dağı. Işığın bir şeye yansımasından meydana gelen parlaklık. Zünnureyn: Hz. Peygamberin 2 kızıyla evlendiği için Hz. Osman’a verilen unvan, onur sahibi. Kur’an-ı Kerim’in 24. suresinin adı ve toplam 20 ayette bulunur.

  Şuara
  Kuranda sure ismi. Şairler anlamına gelmektedir.

  Tarık
  Sabah yıldızı, zühre, venüs, yol. Kur’an-ı Kerim’in 86.Suresi’nin adıdır.Mekke döneminde inmiştir. 17 âyettir. Tarık b. Ziyad Öl. Şam 720: Berberi asıllı İslam komutanı. Cebeli Tarık’ı geçip İspanya’yı fethetti. İslam egemenliğini sağlayıp Endülüs İslam Devleti’nin kurulmasını sağladı.

  Yasin
  Kur’an-ı Kerim’in 36. suresinin başlangıcı. Asıl manası bilinmemekle birlikte, "Ey insan, Ey Seyyid" gibi muhtelif anlamlar çıkarılmıştır.

  Yelit
  İhlas suresinde geçmektedir. Anlamı konusunda bilgi sahibi ziyaretçilerimiz bize ulaşabilirler.

  lkarneyn
  İki boynuzlu anlamında. Kur’an-ı Kerim’de adı geçen şahıs. Büyük İskender. Kur’an-ı Kerim’de toplam (6 ayette bulunur.)