Kuranda geçen peygamberlerle ilgili mucizeler

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Eylül tarafından 26 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Peygamberlerin Mucizeleri

  Hz.Adem Mucizesi
  Çamurdan Yaratılan ilk İnsan. Tüm İnsanların Babasıdır Yırtıcı, vahşi hayvanlarla konuşurdu. Susuz dağ ve taslara elini vurunca, pınarlar fışkırır, temiz sular akardı. Eline aldığı ufak taslar, yüksek sesle Allahü teâlâyi zikrederdi. Adem aleyhisselâmin yaratılmasi,Cennet'te kalması, Cennet’ten çikarilarak yeryüzüne indirilmesi, Kur’an.ı kerimde çeşitli ayet.i kerimelerde bildirilmiştir.

  Hz.Davut`a Verilen Mucizeler:

  Allah mucize olarak dağları, taşları, kuşları onun emrine vermiş. Yanık sesiyle Zebur'u okumaya başlayınca, kuşlar havadan ağaçlara iner, hep birlikte, okunan Zebur'u tekrar ederlermiş. Allah,O'na demiri ateşe sokmadan ve dövmeden istediği sekli verebilme mucizesi vermiş. Yırtıcı hayvanlar, Davud'un huzuruna gelip, ona tam bir bağlılıkla hizmet ederlermiş.

  Hz.Elyesa'nin Mucizeleri:
  .Eriha şehri ahalisinin içme suları acılaşınca. Bunu duyan Hz.Elyesa acılaşan suyun içine bir parça tuz atıp, ''Tatlı ol!'' deyince, su tatlı ve lezzetli olmuş.
  .Borçlu ve dul bir kadın, Hz.Elyesa'ya gelip, fakirliğinden şikâyetçi olmuştu. ''Evinde neyin var?'' deyince, kadın; ''Bir kaşık kadar yağım var.'' dedi. Hz.Elyesa, kadina; ''Git, o yağı bir kab içine koy.'' demiş. Kadın da gidip yagi bir kabin içine koymuş. Hz.Elyesa mucizesiyle o yağ o kadar artmış ki, pekçok kap yağ ile dolmuş. Fakir kadın bundan borçlarını ödediği gibi, zengin bile olmuş.

  Hz.Eyyub'un Mucizeleri:
  .Hz.Eyyub ayağını yere vurmuş... Biri sıcak, biri soğuk, iki pınar fışkırmış. Sıcak sudan yıkanınca bedenindeki, soğuk sudan içince içindeki hastalıklardan kurtulmuş. Kuvveti geri gelmiş. Taze bir genç olmuş. Elinden alınmış olan mallarını Allah geri iade etmiş. Çok sayıda çocuğu olmuş, hatta ölmüş olan ogullari dirilmis.
  .Hz.Eyyub'un duası bereketi ile koyunların yünleri ibrişim olurmuş.
  .Hz.Eyyub, kavminin hakimini imana davet ettiği zaman o da; ( Evimdeki direklerin kalkarak havada durmasını senden mucize olarak isterim.) demiş. Hz.Eyyub dua etmiş ve sonunda evin direkleri düşmüş ve ev havada kalmış.
  .Hz.Eyyub'un duasıyla çöldeki seraplar ve dumanlar su olurmuş.

  Hz.Hizir'in Mucizeleri

  Hızır, otsuz kuru bir yerde oturduğunda, o yer birdenbire yemyeşil olurmuş. Öldükten sonra bile ruhu insan seklinde gözüküp, gariplere yârdim edermiş.

  Hud`un Mucizeleri
  İnanmayanlar, Hud'a: ''Rüzgar istediğin tarafa çevir!'' demişler. Hud dua etmiş Allah da O'na; ''Ne tarafa istersen elinle işaret et!'' demiş. O da eliyle işaret edince, rüzgar istediği istikamette esmeye başlamış. Büyük kayaların toprak olmasını istemişler. Hud'un duası ile bu da olmuş. Bu mucizeleri gördükleri halde hala inanmayan ahali, koyunların yünlerinin de ipek olmasını istemişler. Hud yine dua etmiş, koyunların yünü ipek haline gelmiş.

  Hz.İbrahim'in Mucizeleri:
  Hz.İbrahim'in vücuduna ateş tesir etmezmiş. Nemrud onu ateşe attığında Allah; (Ey ateş! İbrahim üzerine serin ve selamet ol!) buyurunca ateş onu yakmamış.
  Cansız olan, parça parça edilmiş ve parçaları ayrı ayrı yerlere konmuş olan dört kus, Hz.İbrahim'in çağırması üzerine yeniden dirilmişler.
  Hz. İbrahim'in mucizesi ile taslar kömür gibi yanmıştır.
  Bazen yırtıcı ve yabani hayvanlar İbrahim’le birlikte giderler ve dile gelerek gayet açık bir şekilde onunla konuşurlarmış. Bir defasında, hanimi Hacer ve oğlu İsmail’le görüşmek ve onları ziyaret etmek için Mekke'ye gitmiş. Sam'a geri dönüsünde birçok yabani hayvan, İbrahim’le beraber yürüyüp, onunla açıkça konuşmuşlar.
  İbrahim duvarların ve dağların arkasını da görürmüş. Bu mucizesi Mısır’a gittiğinde karısı Sare'yi, Firavun`a (Kardeşimdir) diye tanıtınca Firavun, Sare'yi sarayına almış, İbrahim dışardan içeriyi seyretmiş. Sarayın duvarları ona cam gibi olmuş ve gözünden perde kaldırılmış. Böylece Sare'ye el uzatmaya kalkışan Firavun'un ellerinin kuruyup, ayaklarının tutmayarak yere yikilmis.0
  İbrahim’in bastığı taşın üzerinden ağaç bitip yeşermiş.
  İbrahim’in oturduğu yerden güzel kokular yayılırmış. Ayrılsa bile, senelerce güzel kokusu oradan çıkmazmış.

  Hz.isa`nin Dokuz Mucizesi:
  .Beşikteyken konuşmuş.
  .Ölüleri diriltirmiş. hatta bir iki değil, tam dört ölüyü diriltmiş.
  .Anadan dogma kör olanları sağlamlar gibi gördürür, bir cilt hastalığı olan baras hastalığını iyi edermiş. Eliyle hastaya dokunduğunda iyi oluverirmiş. 4.Kavminin yedikleri veya yemek üzere sakladıkları şeyleri bilirmiş
  .Çamurdan kus yapıp üzerine üfleyince, canlanıp uçarmış.
  .Hz. İsa ellerini kaldırıp dua edince, ekmeği ve eti bulunan bir sofra inmiş havadan.
  .Hz. İsa uykudayken yanında her konuşulanı ve yapılanı bilirmiş.
  .Ne zaman istese ellerini göğe kaldırıp dua edince o anda yemek ve meyveler önüne gelirmiş.
  .Hz. İsa, Yahudiler `den uzak olduğu halde sözlerini ve gizli hallerini bilirmiş.

  Hz.İshak`in Mucizeleri:
  .Hayvanlar açık bir dille O´nun peygamberliğine şehadet ederlermiş.
  .Dua etmesi üzerine koca dağ yürümeye başlamış
  .İshak eşeğine binip bir dağa çıkmak isteyince eşeğin ön ayakları kısalır, arka ayakları uzarmış. Dağdan aşağı inerken de tersi olurmuş.
  .İshak dua bereketiyle ölmüş hayvanları diriltirmiş.
  .Elini, sırtına koyduğu bir koyun, hemen kuzulaşmış daha sonra ard arda dokuz defa yavrulamış.

  Hz.İsmail'in Mucizeleri:
  .Dikenli ağaçlardan çeşitli meyveler bitirmiş.
  .Cürümleri imana davet ettiği zaman, onlar kısır koyundan süt çıkarmasını istemişler. O da elini koyunun sırtına koyarak; ''Beni peygamber olarak gönderen Allahü tealinin ismi ile...'' dediği anda koyunun memelerinden süt akmaya başlamış.
  .İsmail’in duası bereketiyle koyunların yünleri ipek olmuş üstelik sayıları da çoğalmış.
  .Kendisine misafir gelen iki yüz Yemenliye ikram edecek bir şey bulamayınca çok mahcup olmuş. O anda dua etmiş ve yanındaki kumlar un olmuş.

  Hz.Lut`un Mucizeleri:

  .Hz. Lut bulutsuz yağmur yağdırmış. Göğe işaret edince yağmur yağmaya başlamış.
  .Duası bereketiyle otsuz bir dağda ot bitmiş.
  .Taslar, çakıllar ve kum taneleri, Lut ile konuşmuşlar.
  .Kavmi, ona eziyet vermek için üzerine ufak taslar atarmış. Allah’ın koruması ile hiçbiri ona dokunmazmış.
  .Üzerine yattığı taşlar döşek gibi yumuşak olurmuş.
  .Lut, çok uzak yerlerde olan şeyleri görüp haber verirmiş.

  Hz.Zekeriyya`nin Mucizeleri:

  .Kalemleri, kendi kendine Tevrat’ı yazarmış.
  .Hz.Zekeriyya, Meryem'i terbiyesi altına aldığı vakit, yazılması lazım gelen kefaletnameyi, kalemsiz, hokkasız yazmışlar.
  .Hz.Zekeriyya`nin diviti (kalemi) su üstünde kalırmış, batmazmış suya.
  .Ağaçlar, Hz.Zekeriyya`yla konuşurlarmış.
  .Hz.Zekeriyya su üzerinde yürür ve ayakları ıslanmazmış. Kendisi için suda yürümekle, karada yürümek arasında fark yokmuş.
  .Hz.Zekeriyya`dan mucize istendiğinde yakınındaki ağaçlara eliyle işaret etmiş, hemen ağaçlar, köklerinden kopup, önlerine gelip kalırlarmış.

  Hz.Yusuf`un Mucizeleri:
  .Hz.Yusuf'un konuşması pek şirin, çok tatlı olduğu için, herkesin kalbi ona meyledermiş.
  .Hz.Yusuf'un yüzü güneş gibi nurluymuş. Hatta bir kimse yüzüne bakmak istese, hemen gözlerini çevirmeye mecbur olurmuş. Bu nurun tesiriyle, yani başkasına sirayetiyle huzuruna getirilen körlerin hemen gözleri görmeye baslarmış.
  .Yusuf, ağaç yapraklarını en pahalı kumaşa çevirirmiş.

  Hz.Yusa`nin Mucizeleri:
  .Hz.Yusa Ürdün Nehri`ni ikiye bölmüş.
  .Bir şehri fethetmeye gittiğinde duasıyla o kentin kale duvarları kendiliğinden yıkılırmış.
  .Hz.Yusa, Kudüs şehrini fethetmek için savaştayken bir cuma günü aksam üzeri güneş batarken, günesin bir müddet daha
  batmaması için Allah'a yalvarmış: ''Ey Allah’ım! Güneşi geri al!'' diye. Allah da O´nu kırmamış ve batmak üzere olan güneşi yükseltmiş. Bir müddet daha gündüz devam edip Kudüs fethedildikten sonra batmış.
   
 2. Eylül

  Eylül Moderatör

  Hz.Yunus`un Mucizeleri:
  .Hz.Yunus balığın karnında üç, yedi veya kırk gün yasamış.
  .Hz.Yunus`un duası bereketiyle bulutlardan ateş çıkarmış.
  .Hz.Yunus`un duasıyla dağdan su çıkarmış.
  .Hz.Yunus peygamberliğini kanıtlamak için insanlara dağı işaret etmiş. Dağdan çıkan bir kocaman kertenkele dile gelerek; ''Ey insanlar! Biliniz ki, Hz. Yunus Hak peygamberdir. Sizi Cennet'e, Rabbinizin mağfiretine devam ediyor.'' diye konuşmaya başlamış.
  .Hz.Yunus elini kapının halkasına koymuş, demir halka altın olmuş.
  .Hz.Yunus odun olmadığı halde su üstünde ateş yakmış.
  .Hz.Yunus güzel sesli olduğundan, tatlı sesli vahşi ve yırtıcı hayvanlara da tesir eder, onu dinlemek için etrafında toplanırlarmış.
  Hz. Muhammed'in Mucizeleri:
  Resul-i ekrem efendimiz, Hicri Rebiülevvel ayının 12. Miladi 20 Nisan 571 yılında doğdu. Peygamber efendimiz doğduğu gece O'nun dünyayı teşrif etmesine alamet olarak bir çok olaylar meydana gelmiştir. Peygamber efendimizin doğduğu gece meydana gelen bu olaylar aynı zamanda Onun peygamberliğinin haber veren mucizelerdir. Bu mucize ve olağanüstü olaylar şunlardır.

  . O gece, bin yıldır ateşe tapan mecusilerin bin seneden beri yanmakta olan taptıkları ateş aniden sönüverdi.

  . Sevgili peygamberimizin dünyaya geldiği gece, büyük bir yıldız doğdu. Bunu gören Yahudi alimleri, Tevratta belirtilen paygamberin doğduğunu anladılar. Ashab-ı kiramdan Hassan bin Sabit anlatır:
  "Ben sekiz yaşında idim. Bir sabah vakti Yahudinin biri; "Ey Yahudiler!" diye çığlık atarak koşuyordu. Yahudiler; "Ne var, bu bağırman nedendir?" diyerek yanına toplanınca, o; "Haberiniz olsun Ahmed'in yıldızı bu gece doğdu! Ahmed bu gece dünyaya geldi..." diye cevap verdi.

  . Peygamberimizin doğduğu gece Kabe'deki putların hepsi yüzüstü yere yıkıldı. Urvet-übn-ü Zübeyr bildirdi: "Kureyş'den bir cemaatin bir putu vardı. Yılda bir defa onu tavaf ederler, develer kesip şarap içerlerdi. Yine öyle bir gün, putun yanına vardıklarında, onu yüzüstü yere yıkılmış buldular. Kaldırdılar, yine kapandı. Bu hal üç defa tekrarlandı. Bunun üzerine etrafına iyice destek verip diktikleri sırada, şöyle bir ses işitildi:"Bir kimse doğdu, yeryüzünde her yer harekete geldi. Ne kadar put varsa hepsi yıkıldı. Kralların korkudan kalbleri titredi!"

  . Medayin şehrindeki İran Kisrasının sarayının on dört kulesi, burcu yıkıldı. O gece gürültüyle ve dehşetle uyanan Kisra ve halkı; yine kendilerinden bazı ileri gelenlerin gördükleri korkunç rüyaları tabir ettirdiklerinde, bunun büyük bir şeye alamet olduğunu anlamışlardı.

  . O zaman mukaddes sayılan Save Gölü'nün de o gece bir anda suyu çekilip kuruyuvermişti.

  . O gece Semave Deresi taşmıştır.

  Muhammed aleyhisselamın doğduğu geceden itibaren, şeytan ve cinler artık Kureyş kahinlerine hadiselerden haber veremez oldu. Kehanet sona erdi...Daha nice olağanüstü haller...