Kuran'a göre evlenilmesi haram olanlar

Konusu 'Resim galerisi' forumundadır ve Beyza tarafından 4 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Kuran'a göre evlenilmesi haram olanlar

  Müslümanlar, aile hayatına dâir dinî meseleleri özellikle mahremiyeti; kimlerin birbiriyle evlenip evlenemeyeceğini iyi bilmelidir. Babalar, dedeler. analar. nineler. erkek ve kız kardeşler, amcalar, dayılar. halalar. teyzeler arasında nesep akrabalığından dolayı ebedî bir mahremiyet vardır: Bunların içinde nikâh aslâ câiz olmaz. örneğin: Bir kişi. hiç bir vakit anası. kızı ve halası ile evlenemez. Kişi, kendi kardeşinin kızını veya torununu da alamaz.

  Ama bir kişi, halasının veya teyzesinin kızı ile evlenebilir. İki kardeş çocukları da birbirleriyle evlenebilirler.

  Süt itibariyle kardeşlikten gelen mahremiyet (haramlık) da neseb mahremiyeti gibidir. Bir kimsenin süt babası, süt anası, süt dedesi, süt ninesi, süt kardeşi, süt kardeşin evlâdı, süt halası, süt teyzesi ebedî olarak kendisine mahremdir. Bunlar, birbirleriyle evlenemezler.

  Kadın ile kocasının bir kısım akrabası ile kendileri arasında evlilikten dolayı bir mahremiyet meydana gelir. Şöyle ki:

  Bir kimse, kendi karısının anasını, ninesini, önceki kocasından olan kızını veya torununu asla nikâhlayamaz. Birkadın da kendi kocasının babasıyla veya başka zevcesinden olan oğlu, torunu ile asla evlenemez. Bunların arasında da ebedî bir mahremiyet (haramlık) vardır.

  Bir erkekle kendi karısının kız kardeşi, halası ve teyzesi arasında geçici bir haramlık vardır. O erkek, evlilik devam ettikçe bunlardan biri ile evlenemez.