Kuran-i kerim’i tefekkürle okumanın önemi

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Lasey tarafından 10 Ocak 2017 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  İslam alimleri, Kur’an kıraatinden maksadın; onun hikmet ve manalarını tefekkür etmek ve muktezasınca amel etmek olduğunu söylemişlerdir.

  İnsan müfekkiresi/düşünme gücü için, Kur’an-ı Kerim’i okumaktan daha faydalı bir şey yoktur. Çünkü Kur’an-ı Kerim, insanoğlunun bütün makam ve hallerini bilen Allah’ın kelamıdır. Yani Kur’an-ı Kerim, insanoğluna ayna tutarak kendisini en doğru şekilde tanımasını temin eder. Bu sebeple her mü’min, Kur’an’ı sık sık tilavet etmeli, Allah Teala’nın bu beyanlarındaki muradı nedir, diye tefekkür etmelidir.

  Bu şekilde bir ayet-i kerimeyi tefekkür ve tedebbürle okumak, tefekkürsüz okunan bir hatimden daha hayırlıdır. Zira Kur’an’ın her kelimesinde hesaba gelmeyecek sırlar mevcuttur. Kişi ancak ince tefekkür, yüksek ahlak ve amel-i salihlerle elde ettiği musaffa bir kalp ve rakik bir gönülle o sırlara muttali olabilir.

  Cenab-ı Hak şöyle buyurur:

  “…Belki düşünüp öğüt alırsınız diye onda açık seçik ayetler indirdik.” (en-Nûr, 1)

  “(Rasûlüm!) Sana bu mübarek Kitab’ı, ayetlerini düşünsünler ve aklı olanlar öğüt alsınlar diye indirdik.” (Sad, 29)

  “Onlar Kur’an üzerinde tefekkür etmiyorlar mı? Yoksa kalplerinin üzerinde üst üste kilitler mi var?” (Muhammed, 24)

  Rasûlullah (s.a.v) Efendimiz’e:

  “–Kur’an tilaveti için hangi ses ve kıraat daha güzeldir?” diye sorulmuştu. Efendimiz (s.a.v) şu cevabı verdi:

  “–Kur’an okuyuşunu duyduğunda Allah’tan korktuğunu hissettiğin kimsenin sesi ve kıraati.” (Darimi, Fedailü’l-Kur’an, 34)

  Şeytanın vesvese verdiği işlerin başında Kur’an okumak gelir. Zira Kur’an’ı okuyup onun vaadini, tehdidini, apaçık ayetlerini ve açıklamalarını düşünen kişi, salih amellere daha büyük bir iştiyakla yönelir. Şüpheli şeylerden ve haramlardan daha fazla kaçınır. Bu şekilde Kur’an okumak, salih amellerin en faziletlisi olduğu içindir ki şeytan, insanları Kur’an’dan uzaklaştırmak için var gücüyle çalışır. İşte bu hikmete binaen, Kur’an tilavetinden önce istiaze etmek, yani “euzübillehimineşşeytanirracim” demek emredilmiştir. Nitekim ayet-i kerimede buyrulur:

  “Kur’an okuduğun zaman, kovulmuş şeytandan Allah’a sığın!” (en-Nahl, 98)