Soru Kur’an-ı Kerim’de Övülmüş, Muhacirler Ensar Anlamları Nedir?

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve saadet tarafından 28 Kasım 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Kur’an-ı Kerim’de Övülmüş Muhacirler Ensar Anlamları Nedir?

  Kureyş kabilesinin her türlü baskısından kurtulmak ve din, can, namus, akıl ve soy emniyetini sağlayıp her türlü tehlikeden korunmak amacıyla Mekke’den Medine’ye göç eden Sevgili Peygamberimiz ve arkadaşlarına muhacir denir. Muhacirler Kur’an-ı Kerim’de övülmüştür.

  Hicret sırasında Hz. Peygamber’e ve Mekke’den Medine’ye göç eden diğer Müslümanlara kucak açıp onları misafir eden; beslenme, barınma ihtiyaçlarını gideren ve farklı bir ortamda yeni bir yaşamın kurulabilmesinde onlara yardımcı olan ve sahip oldukları her şeyi onlarla paylaşan Medineli Müslümanlara ensar denir.

  Ensar da Kur’an-ı Kerim’de zikredilerek övülmüştür.
  Muhacir ve ensar kavramlarından yola çıkarak, İslam dininin kardeşlik ve yardımlaşmaya verdiği önemi arkadaşlarımızla konuşalım.


  Kur’an-ı Kerim'de Muhacirler, Ensar Hakkında Ayetler

  Tevbe Sûresi 117. Ayette; Andolsun Allah; Peygamber ile içlerinden bir kısmının kalpleri egrilmege yüz tuttuktan sonra, sıkıntılı bir zamanda ona uyan muhacirlerle ensarın tövbelerini kabul etmiştir. Evet, onların tövbelerini kabul etmiştir. Şüphesiz O, onlara çok şefkatli ve çok merhametlidir.

  Ahzâb Sûresi 6. Ayette; Peygamber, mü’minlere kendi canlarından daha önce gelir. Onun eşleri de mü’minlerin analarıdır. Aralarında akrabalık bağı olanlar, Allah’ın Kitabına göre, (miras konusunda) birbirleri için (diğer) mü’minlerden ve muhacirlerden daha önceliklidirler. Ancak dostlarınıza bir iyilik yapmanız başka. Bu (hüküm) Kitap’ta yazılıdır.