Kuran-ı Kerim abdestsiz okunur mu?

Konusu 'Kuran-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve Adile tarafından 17 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Kur'an-ı Kerim abdestsiz tutulur ve okunurmu

  Bir ayette Allah Azze ve celle şöyle buyuruyor:"Ona, ancak tertemiz olanlar dokunabilir."(Vakıa suresi 79.) Bu ayet tefsir kitapların da farklı farkı yorumlanmıştır ve bazıları buradaki temizliğin manevi bir temizlik olduğunu ve dolayısıyla şeytanların ve müşriklerin Allah'u Teala'ya ortak koşanların necis ve pis olduklarından dolayı dokunamayacağını, kimileri buradaki ifadenini levh-i mahfuzdaki sayfalar olduğunu yorumlamışlardır.

  Konu hakkında bazı hadislerde :Kur'ana ancak hadesten "abdestsizlikten, cünüplükten, hayz ve nifastan" temiz olan dokunabilir.) (Beyheki , Nesai, Taberani, Hakim) görüldüğü gibi ayette de hadiste de Kur'an-ı Kerim'e abdestsiz dokunulmayacağı ifade edilmiştir.

  Ayette geçen temîzlik anlamı olarak tercüme edilen kelîme Mutatahhirin dir ve bu kelime Türkçede Tahir, teharet olarak geçmiştîr. Bu kelime hem maddi hemde manevi temizlik içim kullanılanlır ve hadiste geçen necaset zaten adetsizlîkten, cünüplükten, hayz ve nifastan temiz olmak manasına gelir ki buda maddi temizliği ön plana çıkarıyor.

  Tarih boyunca alimler Kur'an-ı Kerim'i abdestsiz okunamayacağı konusunda ittifak etmişlerdîr

  kuranı kerim.
   
  emel karaca ve Saadet bunu beğendi.