Kumarın insan sağlığına zararları nelerdir?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Beyza tarafından 8 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Kumarın kişiye ve topluma zararlar neledir?


  Allah’ın insanoğluna vermiş olduğu akıl sağlık ve zaman birer büyük nimettir. Kumar oynamak bu nimetleri zararlı bir şekilde kullanmaktır. Bünyedeki enerjiyi iyi ve yararlı şeylerde değil kötü ve zararlı bir yönde harcamaktır. Düzenli bir hayatı düzensiz bir hayata çevirmek toplumun temel taşı olan aile ocağını yıkmak ve dağıtmaktır. Aile fertlerinin nefretini kazanmak ve onlara kötü örnek olmaktır. Sosyal hayatı temelinden sarsmak çalışma hayatını ve helal kazancı baltalamak tembelliği ve miskinliği hayata hakim kılmaktır. Rahmetten bereketten huzurdan mutluluktan uzak kalıp; şeytâni ve süflî arzularla yaşamaktır.

  İşte bu sayılan zararlardan korunmak için İslam dini kumarı haram kılmış ve onu büyük günahlardan biri saymıştır. İslam dini helal kazanç elde etmeyi emretmiş; haram kazancı kesinlikle yasaklamıştır.

  Unutulmamalıdır ki kumarda kaybeden kişi devamlı hırs ve kin duyguları içinde olacak kaybettiklerini geriye almak ve kazanmak için tekrar tekrar oynayacak sonuçta kazansa da manen kaybedecektir. Her iki tarafın da gözünü hırs ve düşmanlık bürüyecektir. Çünkü kazanmak hırsıyla işe başlayan kumarbaz; gözü önünde paraları malları sermayesi alınırken rakibine karşı kin ve nefretle dolacaktır. Sonuçta; parasını malını hatta en değerli varlıklarını bile kumar masasında kaybederek dünyasını da ahiretini de berbat edecektir.

  Yüce Allah Mâide Sûresinin 90 91 ve 92. Ayetlerinde meâlen şöyle buyurmaktadır:

  “Ey İman edenler! İçki kumar (tapınmak için) dikilen taşlar fal ve şans okları şüphesiz şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan içkide ve kumarda ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçmez misiniz? Allah’a itaat edin Resûle de itaat edin ve (kötülüklerden) sakının. Eğer (itaattan) yüz çevirirseniz bilin ki elçimizin vazifesi apaçık duyurmak ve bildirmektir.”

  O halde hem Allah’ın gazabını hem de toplumun nefretini celbeden Allah’ın haram kıldığı bu gibi fenalıklardan uzak duralım ve çevremizi de uzak tutmaya çalışalım.