Kul Hakkı Nedir?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Adile tarafından 1 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Kul hakkı; insanın can, mal, namus ve ahiret yaşamına dönük maneviyatı gibi dokunulmazlıklarına yönelik tecavüz ve haksızlıkların ortaya çıkardığı haktır.
  İnsanın kişisel haklarına yönelik her türlü tecavüz ve haksızlıklar haram yada mekruh fiillerdir. Bu sebeble günah kapsamındadır, cezası büyüktür. Kul hakkından doğan günahların ve cezaların Allah tarafından bağışlanması sözkonusu değildir. Kul hakkı, ancak hak sahibi o kişiyi bağışlaması ile ortadan kalkabilir.

  Kul hakkı, insanın sahip olduğu hakları demektir. Bu sebeple, Allah’a kulluk, yalnızca belli ibadetleri yerine getirmek değil, aynı zamanda insan haklarına da büyük saygı göstermektir. Aksi takdirde insanların birarada kardeşçe yaşamaları, devletler kurmaları mümkün olmaz.
  Toplumun kaynaşması, kötülüklerden uzak, kardeşçe yaşayışın sağlanması için kul haklarına saygılı olmak o kadar önemlidir ki, Allah her türlü günahı affettiği halde, kul hakkını affetmiyor.
  İhanet etmek, utandırmak, küçümseme, mala ve cana zarar vermek, alış verişte aldatmak, dargın durmak, iftira etmek, arkasından konuşmak, laf taşımak,dedikodu yapmak, anarşi çıkarmak, dini ve milli değerlere saygısız davranmak kul hakkını zedeleyen davranışlardandır.
  Peygamberimiz(s.a.v)İnsanlara merhamet etmeyen kimseye Allah da merhamet etmez. buyurur.
   
  emel karaca bunu beğendi.
 2. emel karaca

  emel karaca Kayıtlı Üye

   
  Adile bunu beğendi.
 3. emel karaca

  emel karaca Kayıtlı Üye

  kalemine sağlık kardeşim sen yazdıkça yaz allah c.c umarım sana cennet nasip eder allahın selamı üzerine olsun
   
  Adile bunu beğendi.
 4. emel karaca

  emel karaca Kayıtlı Üye

   
  Adile bunu beğendi.
 5. Adile

  Adile Admin

  Mevlam razı olsun bu güzel duan için Rabbim inşAllah hakkıyla cennetine girmemizi nasip eder..