Kuba mescidi ve ilk cuma namazı

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Lasey tarafından 7 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Kuba mescidi ve ilk cuma namazı

  Peygamber Efendimiz ve Hazreti Ebubekir Kuba köyüne ulaştılar. Külsüm bin Hidm adında bir Müslümanın evinde kaldılar. Bu misafirlikleri esnasında Kuba Mescidine inşa ettiler. Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) 14 gün sonra kendisini karşılamaya gelenlerle beraber Medine’ye hicret etti. Ranuna Vadisine gelince arka arkaya iki hutbe okuyarak, ilk cuma namazını kıldırdı. Medine’de bulunan ensar ve muhacirler, peygamber efendimiz’in yola çıktığını öğrendiler. Heyecanla gelmesini bekliyorlardı. Uzaklardan geldiğini gören medine halkı en güzel elbiselerini giyerek sevinç içinde peygamberimizi (sallallahu aleyhi ve sellem) karşılamaya koştular. Benzeri görülmemiş ve görülmeyecek olan bu bayram gününde kadınlar ve çocuklar şöyle şeyler söylüyorlardı
  صلع البدر علينا من ثنيات الوداع
  وجب الشكر علينا ما دعى لله داع


  Kuba-mescidi-ve-ilk-cuma-namazı.

  Peygamber Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) ilk Cuma namazı hutbesi; müminlere ısrarla Ahiret ve Hesap hatırlatarak Kurân-ı hayat rehberi edinip ilkelerini ayakta tutmalarını nasihat eden, onlara vazgeçilmez görev ve sorumluluklar yükleyen içeriğiyle, geçmişte olduğu gibi günümüzde de Cuma ve Bayram namazlarına vermeleri gereken önem ve değere ek olarak Cuma ve Bayram hutbelerinde verilmesi gereken mesajların neler olması gerektiğini belirler.

  Mescidde her gün beş vakit namazda, haftada bir ise daha geniş kalabalıklarla Cuma namazında bir araya gelen Müslümanlar, senede bir de Bayram namazı için genç-yaşlı, kadın-erkek bütün herkes Musalla’da toplanarak İslâmi birlik ve heyecanlarını diri tutarlar. Namazlarda okunan Kur’ân’ı Kerim âyetleri, namaz öncesi ya da sonrasında yapılan dersler, Cuma ve Bayram namazlarında okunan hutbelerde verilen mesajlar bu duyarlığı daha bir pekiştirir.