Soru Kredi kartı ile kurbanlık alınır mı?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Kredi kartı ile kurbanlık almak caiz mi

  Kredi kartıyla kurbanalmak hiçbir sakınca yoktur, ancak kredi kartı borcunu zamanında ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme girmeden almak suretiyle.Kurban kesmenin Allah'ın olduğu nimetlere şükrün ifadesi ve Allah yolunda fedakarlığın göstergesidir.

  Kurbanın akıl ve ruh sağlığı yerinde, ergenlik çağına ulaşmış, dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip her Müslümanın yerine getirmesi gereken mali bir ibadet olduğunu ifade eden Yaman, dinen zengin sayılmanın ölçüsünün temel ihtiyaçlar için yapılacak harcamalar ve kredi karı borçları da dahil, ödenecek bütün borçları düştükten sonra 80.18 gram altın veya buna eşdeğer para veya ticaret malına sahip olmak olduğunu anlattı.

  ''Kredi kullanarak kurban kesilmez''

  ''Kredi kartı kullanarak, taksit yaptırarak kurbanlık alınır mı?'' şeklinde tartışmalar bulunduğu dile getiren Yaman, kurbanlık alım satım kurallarının, genel anlamda herhangi bir eşyanın alım satım kurallarıyla aynı olduğunu kaydetti.

  Kurbanlığın peşin olarak satın alınabileceği gibi vadeli veya taksitle de alınabileceğine işaret eden Yaman, şunları kaydetti:

  ''Kurbanlığın bedelinin kredi kartıyla ödenmesinde bir sakınca yoktur. Ancak kredi kartı borcunu zamanında ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme düşmemek gerekir. Bunun yanında kredi kartıyla taksitle kurban alırken, taksit yapma karşılığında bankaya ilave bir ücret ödenmesi söz konusu olacaksa bu ilave ödeme faiz sayılacağından bundan uzak durmaya da özen gösterilmelidir. Bu durum, bankadan kredi alarak kurban kesmede de geçerlidir. Maddi durumu iyi olmayan kişiler zaten kurban kesmekle yükümlü olmadıkları için kurban kesebilmek adına dinen haram sayılan faizli işlemler yaparak günaha girmemelidir.

  Kaynak:haber7.