Kösem Sultan ve Turhan Sultan

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Lasey tarafından 25 Ocak 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Kösem Sultan ve Turhan Sultan

  Kösem-Sultan-ve-Turhan-Sultan.

  Kösem Sultan ve Turhan Sultan devletin devamını sağlamışlardır. Turhan Sultan, Osmanlı tarihinin olumlu kadın imajıdır. Tarihçiler erkek olduğu için kadın yöneticilere olumsuz bakmışlardır. Ancak Turhan Sultan olumlu bir imaja sahiptir. Çünkü Turhan Sultan, Dördüncü Mehmed’in annesi olarak tahta geçince devletin yönetiminde belli bir süre çok aktif olmuş, devletin yönetiminde gayet başarılı olmuş becerikli ve akıllı bir portre olarak karşımıza çıkar.

  Birinci Ahmed devrinde Kösem Sultan bu kadar etkili miydi?

  Birinci Ahmed çok ön planda olan bir padişah olmamasına rağmen döneminde devletin oturmuş bir yapısı vardı ve o dönemde Kösem Sultan da çok aktif değildi. Kösem Sultan, Dördüncü Murad’ın 11 yaşında tahta çıkmasıyla ister istemez devlet yönetiminde etkili olmaya başlıyor. Bu da şartların getirdiği bir zarurettir ve başlarda zaten başarılı da olmuştur. Şunu bilmemiz gerekir ki, o klasik devirde devlet demek hanedan demektir. Hanedanı zayıf biri yönetince devlet de zayıflar. Kösem Sultan ve Turhan Sultan da, bu noktada devreye girip devletin devamlılığını sağlamışlardır.

  Kösem Sultan’ın iki kere yönetimi ele alışı var

  Dördüncü Murad, 1632’den sonra iktidarı demir pençelerle alınca Kösem Sultan’ın etkisi azalıyor. 1640’da Dördüncü Murad’ın genç yaşta vefatıyla tekrar etkili oluyor. Çünkü Sultan İbrahim, psikolojisi bozuk bir insandı ve bu yüzden de Kösem Sultan çok aktif bir rol oynuyor devlet yönetiminde. Hatta, Sultan İbrahim’i tahttan indirip torununu tahta çıkarıyor. Fakat Dördüncü Mehmed tahta geçince eski saraya gitmesi gerekirken, devlet adamları tarafından dördüncü Mehmed’in annesi Turhan Sultan’ın tecrübesizliği bahane edilerek yeni bir sistem oluşturuluyor ve Kösem Sultan, Valide-i muazzama olarak haremde Turhan Sultan’la birlikte kalıyor. Bu durum Osmanlı tarihinde bir ilktir.