Komşunun Şikayeti

Konusu 'Kıssadan Hisse' forumundadır ve Adile tarafından 13 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Biri, Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam’ın huzuruna geldi ve:

  - Bana eziyet ederek huzurumu bozuyor’ diye komşusunu şikayet etti.

  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam:

  - Diren ve komşunun gürültü çatırtı sesine aldırma, belki gidişatını değiştirir, buyurdu. Bir müddet sonra ikinci defa gelerek şikayet etti. Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselambu kez de tahammül et buyurdu.

  Üçüncü defa geldi. ve

  - Ya Resul Allah, benim bu komşum durumu düzeltmiyor, beni ve de âilemi rahâtsız etmek için gerekenlerin hepsini yapıyor’ die söyledi.

  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam bu defa ona

  - Cuma günü, ev eşyalarını dışarı çıkar, sokaktan gelip geçen toplum görsün. Halk, sana ‘niçin ev eşyalarını buraya döktün?’ diye soracaktır. ‘Kötü komşunun elinden’ diyerek şikayetini bütün halka söyle.

  Şikayetçi aynısını yaptı, eziyet eden komşu ise Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam daima tahammül et diyecek diye, hayal ediyordu. Halbuki zülmün def edilmesi hukukun müdafaası hususunda İslamiyetin, mütecavize saygı göstermeyeceğini bilmiyordu. Böylelikle herkesin huzurunda rezil olacağını sezen eziyetçi komşu, konuyu öğrenince yalvarıp yakarmaya başladı ve adamın, eşyasını evine taşımasını rica etti. Aynı zamanda komşusunu incitecek şekilde bir şey yapmamaya söz verdi.