Biyografi Koçi Bey kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Lasey tarafından 3 Nisan 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Koçi Bey kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi


  koçi-bey-.

  Koçi Bey kimdir

  Devlet teşkilatı ve işleyişi hakkında yazdığı çok önemli bazı ârizalarla ün kazanan ve eserleri Koçi Bey Risâlesi olarak bilinen büyük Türk mütefekkiri ve devlet adamıdır. Asıl adı Mustafa’dır. Doğum ve vefat tarihilerine dair kesin bir bilgi yoktur. Çocuk yaşta iken Arnavutluk’tan devşirilerek Acemi Ocağı’na alındığı, zamanla yükselerek Enderun’da oda zabitliklerinde bulunduğu ve nihayet Has Oda’ya kadar yükseldiği bilinmektedir.


  Sultan IV. Murad ve Sultan İbrahim dönemlerinde yaşamış olan Koçi Bey, bu iki padişahın yakınları arasına girmiştir. Özellikle Sultan 4. Murad’ın güvenini kazanarak, O’nun musahipleri arasında yer almıştır. IV. Murad’ın ölümüyle yerine geçen kardeşi Sultan İbrahim’e de hizmet eden Koçi Bey’in, IV. Mehmed’in saltanatının ilk devresinde, yani 1648 yılında emekliye ayrılarak memleketine döndüğü ve orada vefat ettiği sanılmaktadır.

  Risalelerinde, devlet idaresinde görmüş olduğu yolsuzlukları, devletin gerileme sebeplerini ve devlet teşkilatının sorunlarını çok açık bir yüreklilikle kaleme alan Koçi Bey, bu risalelerde gerçekten derin bir görüş kabiliyeti göstermiştir. Eserleri birçok defa basılmış, kısmen Rusça ve Almancaya da tercüme edilmiştir.Koçi Bey kimdir

  Ünlü Osmanlı tarihçisi Hammer’in “Türk Montes-quieusü” diye tanımladığı Koçi Bey’in risaleleri dünya çapında ilgi görmüş henüz yazıldığı yüzyılda Fransızca, Rusça, Almanca ve Macarcaya da tercüme edilmiştir.