Kıyametteki Pişmanlık

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  İnsanın yaratılış amacı Yüce Allah'a iman ve ibadettir. Dünya hayatında iman ise gayb olan Yüce Allah'a ve O'nun gönderdiği peygamberlere ve de bildirdiklerine iman etmeyi gerektirir. İman esaslarını en öz şekilde ifade eden ise Kelime-i Tevhiddir. İnsanoğlu yaratıldı yaratılalı hep bu mücadele üzerine devam etmiştir. Peygamberleri, sıddıkları ve de şeditleri bu mertebeye getiren şey tevhid ve tevhide ait tüm mertebeleri ruhu canları ile kabul etmeleridir. Nemrutların , Firavunların ,Ebu Cehilleri Ebu Lehebleri alçaltan şey ise bu kavramı kabul etmemeleridir.

  Kıyamet kopunca ve bu imtîhan dünyâsı kapandıktan sonra gayb alemi açılacak ve her şey ayan beyan ortaya çıkacaktır. Ancak bu vakitten sonra ortaya çıkacak pişmanlıkların yararı olmayacaktır. Kur’an-ı Kerim’de ehli cehennemin pişmanlığı mülk suresinde şöyle dile getiriliyor.

  [Her ne zaman oraya “Cehenneme” bir topluluk atılsa, onun bekçileri onlara: Size, “bu azap ile” korkutucu bir Peygamber gelmemiş miydi? Diye sorarlar. Onlar şöyle cevap verirler; Evet, doğrusu bize, “bu azap ile” korkutan bir peygamber gelmişti; ancak biz “onu” yalan saymış ve; Allah'ın bir şey gönderdiği yok; siz olsa olsa büyük bir sapıklık içindesiniz! demiştik. Ve: Şayet kulak vermiş ya da aklımızı kullanmış olsaydık, “şimdi” şu alevli cehennemin mahkumları arasında olmazdık! Diye ilave ederler.[Mülk Suresi 8-9-10]


  Ahirette meydana gelecek pişmanlık artık yararı olmayacaktır. Zira ahiret geldiğinde artık imtihan kapısı kapanmış ve de gaybi olan imanı hakikatler gün gibi ortaya çıkmıştır.

  Kıyamette ise sadece cehennemlikler değil herkes, pişmanlık hissedeceklerdir. Dünyada pişmanlık nimettir kişiye verilen şansı kullanılmalıdır; ancak ahirette pişmanlık felakettir. Öldükten sonra tekrar dan dünyaya gelen bir kişi nasıl yaşardı? Böyle bir şey mümkün olsaydı şüphesiz bir anını boş geçirmez, hep ahireti için çalışırdı, kalp kırmazdı, günah işlemezdi. Ölen bir kişinin dünyaya gelmesi mümkün değil ama her canlının öleceği malum. Gidince başımıza neler geleceğini ve nelerle karşılaşacağımızı dinimiz bildiriyor. Yüce Allah’a iman etmeyenler, Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam'ın getirdiklerine inanmayanlar, ya da inandıkları halde lakayt kalanlar, Cehennemde feryat edecektir. [Ya Rabbi bizi tekrar dünyaya gönder, hiç günah işlemeyeceğiz, hep ibadet edeceğiz] diyecekler. Lakin onlara, [Siz zaten oradan gelmediniz mi] denilecektir.

  [Sen o hasret ve pişmanlık gününü, o haklarında ilahi hükmün yerini bulacağı günü anlatarak uyar onları! Fakat onlar gaflet içindeler, hala iman etmiyorlar onlar.] (Meryem, 19/39) manasındaki ayette de kıyamet gününün pişmanlığının çok dehşetli olacağına işaret edilmiştir.