Kıyamet Gününde Peygamberimizin Şefaati

Konusu 'Manevi Hayatımız' forumundadır ve Lasey tarafından 7 Ocak 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Kıyamet Gününde Peygamberimizin Şefaati

  Şefaat demek, günahkar müminlerin bağışlanmaları, günahsız olanların ise daha üstün dereceler almaları için peygamberlerin ve Allah Azze ve celle nin sevgili kullarının Allah’a yalvarmaları demektir. Kıyamet günü Allah'ın izniyle bütün peygamberler şefaat edeceklerdir. Kıyamet günü mahşer yerinde insanlar çok bunalacaklar ve kendilerine şefaatçi aramaya başlayacaklardır.Önce ilk insan ve ilk peygamber Adem aleyhisselam’dan başlamak üzere bütün peygamberlere başvuracaklardır. Peygamberlerin hepsi de kendilerine henüz izin verilmediğini söyleyerek şefaat edemeyeceklerini bildireceklerdir. Nihayet halk son peygamber Muhammed'e (s.a.v) gidecek ve şefaat etmesini isteyeceklerdir. O, Allah’tan izin aldıktan sonra şefaat edecek, hesap ancak bundan sonra başlayacaktır. Daha sonra da diğer peygamberler, Allah’ın sevgili kulları, şehitler, alimler de şefaat edeceklerdir. Peygamberimiz, o gün, imanla ölmüş olan herkese şefaat edecektir. Bir hadis-i şerifte şöyle buyrulmuştur:

  ٌَة . ْ َدل ِْبِه َخر ْ َجَّنَة َم ْن َك َان ِفي َقل َٔ ْد ِخ ِل ال ْ ُت َيا َر ِّب ا َ َامِة ُشِّفْع ُت، َفُقل ْ ِقي َٕذا َك َان َيْوُم ال اِ َٔ ْدَنى َش ْىٍء ِْبِه ا ْ َجَّنَة َم ْن َك َان ِفي َقل َٔ ْد ِخ ِل ال َُٔق ُول ا ُ َّم ا ُ َون، ث َ ْدُخل َفي “


  Kıyamet günü olduğunda ben şefaat ederim. ‘Ya Rabbi, gönlünde hardal tanesi kadar imanı olanları cennet’e koy’ diye dua ederim, bunlar, cennet’e girerler. Sonra ‘Ey Rabbim, hardal tanesinden az imanı olanları da cennet’e koy’ diye yalvarırım.” (Buhârî, “Tevhid, 36.) Şefaati inkar eden, şefaatten mahrum olur. Allah izin vermedikçe de kimse şefaat edemez.