Kıyamet günü Arşın gölgesinde gölgelenecek olan yedi grup kimlerdir?

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Adile tarafından 25 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Kıyamet günü arşu alaın altında gölgelenecek insanları Peygamber (s.a.v.) Efendimiz 7 sınıf olarak zikretmiştir. Ebu Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  "Başka bir gölgenin bulunmadığı Kıyamet gününde Allah Teala, yedi sınıf insanı, arşının gölgesinde gölgelendirecektir:

  1- Adil devlet başkanı,
  2-(Fi sebilillah)Rabbine kulluk ederek temiz bir hayat içinde serpilip büyüyen genç,
  3-Kalbi mescitlere bağlı Müslüman,
  4-Birbirlerini Allah için sevip buluşmaları da ayrılmaları da Allah için olan iki insan,
  5- Güzel ve mevki sahibi bir kadının beraber olma isteğine "Ben Allah'tan korkarım" diye yaklaşmayan yiğit,
  6-Sağ elinin verdiğini sol elinin bilemeyeceği kadar gizli sadaka veren kimse,
  7-Tenhada Allah'ı anıp göz yaşı döken kişi." (Buhari, Ezan 36, Zekat 16, Rikak 24, Hudüd 19; Müslim, Zekat 91. Ayrıca bk. Tirmizî, Zühd 53; Nesaî, Kudat 2)

  Yedi mutlu kişiyi ya da yedi güzel adamı tanıtan hadîs-i şerifte öncelikle üzerinde durulması gerekli bir iki ifade bulunmaktadır. Bunlardan birisi "zıllullah = Allah'ın gölgesi" ifadesidir. Allah Teala'nın gölgesi olamayacağına göre, bundan maksat, ya Kabe'ye "Beytu'llah = Allah'ın evi" denilmesi gibi bir şereflendirme veya arşının gölgesi yahut Allah Teala'nın sağlayacağı bir güvenliktir. Nitekim hadîs-i şerifin bazı rivayetlerinde açıkça "Allah, onları arşının gölgesinde barındıracaktır" buyurulmuştur. Bütün bu ifadelerle Allah Teala'nın o kullarını, ahiretteki sıkıntılardan rahmetiyle koruyacağı anlatılmaktadır.

  Öte yandan Allah'ın gölgesinde barınacak insanlar sadece bu yedi sınıftan ibaret değildir. Zira başka hadislerde önemli niteliklere sahip bazı kişiler daha sayılmıştır: Mesela, “Kim darda kalan borçluya zaman tanırsa veya alacağının tamamını veya bir kısmını borçluya bağışlarsa Allah kıyamette hiçbir gölgenin olmadığı günde kendi arşının gölgesinde gölgelendirecektir.” hadisi bunlardan biridir. (bk. Müslim, Zühd 74, Tirmizî, Büyu' 67; İbn Mace, Sadakat 14)
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 11 Nisan 2016