Kibirli Kimselerin Ahiretteki Durumları Nelerdir?

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Eylül tarafından 5 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Kibirli İnsanların Ahiretteki Hallerili

  Allah Azze ve Celle'nin hayatta tuttuğunu, O’nun rızıklandırdığını diler ise tüm verdiklerini geri alabileceğini bile unutur ve özellikle Rabbi karşısındaki aczinin bilincinde değilse insan, kibir içinde yaşar.

  Bazı ruhlar vardır Rabb'inin verdiklerini kendisi yaptı zanneder ve asıl anlamı görme derinliğinden hep uzak yaşar.

  Kendine benlik verir, kendini herkesten daha çok sever; çıkarıları ile ters düşen her şeyde, bencil istek ve tutkularını ileri tutar.

  Bütün duygularının üstündeki büyüklük hissi sadâkat, şefkat, merhamet ve koruma duygularını yok olur. Gerektiğinde yalan da söyler; anlamsız, boş ve hikmetsîz konuşur. Kalbinde gerçek sevgi olmaz; kalbi Allah aşkı ile dolu insandaysa kibir olmaz. Cenab-ı Hak'kın sonsuz gücünün bilincindeki kişi, kibirlenmeye güç yetiremez. İnsan hem aczini bilip aynı sırada böbürlenmez.

  Fakih Ebu'l-Leys es-Semerkandi (r.anh) der ki: K'ab el-Ahbar'dan senetleriyle bize kadar ulaşan bir rivayette o şöyle anlatır: " Kibir kimseler kıyamet günü boyları zerre büyüklüğü halinde getirilirler. Zillet ve hakaret olanları her yanlarından kuşatmıştır. Sonra cehennemlerden birine sürüklenerek götürürler. Orada kendilerine cehennem halkının bedenlerinden çıkan sular içirilir."

  Ebu Hüreyre (r.anh) rivayet ediyor: Resulullah (s.a.v) buyurmuştur ki:

  " Üç kişi vardır ki, kıyamet günü Allah (c.c) onlarla konuşmaz, onlara bakmaz! Onlar için acıklı bir azap vardır:
  1.Zinakar ihtiyar.
  2.Yalancı başkan.
  3.Kibirli fakir. (Müslim, Sahih,nr. 107)


  Hadis-i şerifte geçen fakir veya evinin ihtiyaçlarını karşılamaya güç yetiremeyen kimsedir. Bütün bunlara rağman o, gerek sadaka gerek zekat ve gerekse devlet bütçesinden yardım almaz, kibirlenir. Bu kimse ailesine zarar verdiği için günahkardır.

  Ebu Hüreyre'den (r.a) rivayete göre, Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

  "Allah için alçakgönüllülük gösteren bir kimsenin derecesini Allah yükseltir. Kim de kibirlenirse Allah (c.c) onun derecesini alçaltır" (Müslim, Sahih, nr.2588)
  kibir.