Kevser suresi hakkında kısa bilgi

Konusu 'Kur'an-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve Lasey tarafından 22 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Kevser suresi hakkında kısa bilgi


  Kevser suresi, Kur'an-ı Kerim'in 108. suresidir. Üç ayettir ve Kur'an-ı Kerim'in en kısa suresidir. Namazda Fatiha'dan sonra okunan surelerden biridir. Kevser; bolluk, bereket, şan, şeref ve neslin çoğalması anlamlarına gelir ve aynı zamanda geçtiği her yere hayat veren cennetteki bir ırmağın da adıdır. Allah Azze ve celle, Kevser suresinde, verdiği nimetler için kendisine kulluk edilmesini istemektedir. Namaz kılmak ve kurban kesmek de kulluğun göstergelerindendir.


  Allah Azze ve celle, Kevser suresinde Peygamberimize, pek çok nimetin verildiğini vurgulamaktadır ve bunlardan biri yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’dir. Kur’an, çölün ortasında fışkıran, her şeye hayat veren suyu bol bir ırmak gibidir ve bu ilahi kaynaktan fışkıran bereket ve iyilik hiç kesilmeden akacaktır. Böylece Peygamberimizin adı ve şanı her zaman, her yerde yaşayacaktır. Allah Azze ve celle'nin Peygamberimize verdiği nimetlerden bir diğeri de neslini devam ettiren kızı Hz. Fatıma’dır. Puta tapıcı Araplar, erkek çocuğu olmayanlara ebter (soyu kesik) derlerdi. Kız çocuklarını hiç hesaba katmazlardı. Cenab-ı Allah, surede bunların yanlış olduğunu bildirmektedir. Peygamberimizin soyu kızı Hz. Fatıma ile devam etmiştir.

  Kevser Suresi

  Bismillâhirrahmânirrahîm. İnnâ a’taynâ kelkevser. Fesalli lirabbike venhar. İnne sânieke hüvel ebter.


  Anlamı

  Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Şüphesiz biz sana Kevser’i verdik. O hâlde, Rabb’in için namaz kıl, kurban kes. Doğrusu sana buğzeden, soyu kesik olanın ta kendisidir.