Keten tohumu yağı ve keten tohumunun faydaları nelerdir?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Beyza tarafından 1 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Keten tohumu yağı evde nasıl yapılır?


  Keten Tohumu ve Yağı (Linum usitatissimum); Yaz aylarında mavi renkte çiçekler açan ve kireçli topraklarda yetişen, mavi çiçekli otsu bir bitki olan Keten Bitkisinin tohumları ve bu tohumlardan elde edilen yağdır. Keten tohumu, müsilaj, protein, çeşitli vitaminler, glikozitler, aminoasitler, omega yağ asitleri, iridoit ve Keten Tohumu Yağı içerir. Keten Tohumu Yağı da büyük oranda linoleik, linolenik ve oleik asit gibi doymamış yağ asitlerinden oluşmaktadır.

  Keten tohumunun faydaları ve kullanım alanları
  Bağırsaklardaki suyu emerek şişen keten tohumları kabızlığı gidermekte oldukça etkilidir. Bronşit gibi akciğer hastalıklarında ve soğuk algınlığında faydalıdır. Öksürüğü keser. Sindirim sistemindeki iltihapları giderir ve sindirim sistemini korur. Kemikleri güçlendirici etkileri ile menopoz ve osteoporoz şikayeti olan kadınlar için oldukça faydalıdır. Hafızayı güçlendirir. Kalp ve damar hastalıkları ile romatizmaya karşı da faydalıdır. Ağız, boğaz ve diş eti iltihaplarını giderir.

  Keten Tohumu Yağının Faydaları
  Bezir yağı olarak da bilinen bu yağ özellikle yara ve yanıklara sürülürse faydası görülür. Sedef gibi cilt hastalıklarında iyileşmeyi kolaylaştırır.

  Keten Tohumu ve Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır?
  Keten bitkisinin, tıbbi amaçla kullanımının dışında, en önemli kullanım alanı iplik elde etmek için olan kullanımıdır. Keten tohumu kaynatılarak çayı içilebileceği gibi öğütülerek suyla beraber içilebilir. Yemeklere ve salatalara katılarak da tüketilebilir. Ketenin tohumları yutulur ve üzerine 2-3 bardak su içilirse kabızlığı gidermekte etkili olur. Keten Tohumları lapa haline getirilip göğse konursa öksürüğü yumuşatır, ağrı olan yerlere konursa ağrıları hafifletir.