Kerbela Olayı Kısaca

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Eylül tarafından 9 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Emevî Devletinin kurucusu Muâviyenin oğlu I. Yezidin halifeliğini ilan etmesi üzerine,Küfe Vilayeti halkı buna karşı gelmiş ve Hz. Ali’nin oğlu Hz. Hüseyin’i halife yapmak üzere Kufeye çağırmışlardı.

  Yezidin halifeliğine karşı çıkan Hz.Hüseyin, akraba ve adamları ile beraber Kufeye gitmek için Medineden hareket etti. Yezid,Kufe ayrıca Basra Valisi Ubeydâllah’ı, Hz.Hüseyi n ile onu izleyenleri cezalandırmakla görevlendirdi. Ubeydâllah da, Iraka doğru ilerleyen Hz.Hüseyin İle beraberindekilerin üzerine Rey Valisi atadığı Ömer bin Sadı gönderdi.

  Güçlerin denk olmadığını kestiren Hz. Hüseyin, beraberin dekilere Medineye dönmeyi önerdi. Ancak onu izleyenler kararlıydılar.Dönmektense ölmeyi seçtiklerini, ilettiler. Yine de ayrılanlar oldu ve Hz. Hüseyin yanındakalanlarla yola devam etti. Fırat kıyısında, Nînova bölgesindeki Kerbelaya ulaştılar.

  Hüseyin ve beraberin dekiler, burada Ömer bin Sadin 4000 kişilik ordusu ile karşılaştılar. Hz. Ali’nin oğlu Hüseyin, Ömer bin Sada Kafelilerin çağırışı üzerine geldiğini açıkladı. Yanlız Köfeliler istemezse geri dönecekti. Ömer, Hüseyi’nin açıklamasını Ubeydullah’a bildirdi. Ondan fikir danıştı.

  Yezidin yakın adamı Ubeydûllah kararlıydı. Hz. Ömer'e, Hüseyin ve beraberin dekilerin susuz kalmaları için ne yapmak gerekiyorsa yapılmasını buyurdu. Böylece, Hüseyi’nin kayıtsız şartsız teslim olmasını sağlamak amacındaydı. Ubeydûllahın buyruğu,Ömer bin Sada dokuz Muharrem günü ulaşmıştı.

  Sonraki gün, on Muharrem 780 yılında, Hüseyin konakladıkları çadırların arasına hendekler kazdırdı. Beraberindekileri savaş düzenine soktu. Kadınlar ve çocuklarla helalleşti. Ardından atına binip Ömer bin Sadin saflarına doğru ilerledi. İçtenlikle dolu konuşması hiçbir tesiryapmadı. Hz.Ömer bin Sad,Ubeydûllahtan korkuyordu. Böylelikle, teke tek çarpışma başladı.Teke tek çarpışmada Hz.Ömer’in adamları çok kayıp verdiler. Durumu gören Hz. Ömer Bin Sad toplu saldırı emrini verdi. Sayıca azlık olan Hüseyin tarafı mertçe dayandı ise de, çok geçmeden birkaç kişi kaldı. Sonunda ise 33 mızrak ve 34 kılıç yarası alan Hz Hüseyin de şehit düşmüştü.

  Hz. Hüseyin’in tarafında 72, Hz. Ömerin ordusundan 88 kişi ölmüştü. Hz. Ömer bin Sadın adamları çadırlara saldırdılar. Yağmalamaya giriştiler. Kadınları esir aldılar.

  Olay çok tepkiler yarattı. Asıl kışkırtıcı Yezid,bu olaydan sonra muhaliflerine karşı fazla sert davrandı. Medineyi 3 gün yağma ettirdi. Mekkeyi kuşattı ve mancınıkla taş yağdırdı. Tüm bunlardan ötürü İslam tarihinde fazla kötü bir ün kazanmış oldu. O tarihten beri,şiiler on Muharrem günü Hz. Hüseyin’in matemini tutar, zamanla silinmeyen acılarını açığa vururlar.