Soru Kerbela Ne Demektir

Konusu 'İslami sözlük' forumundadır ve Adile tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin


  kerbela olayı nedir

  Kerbela Olayı, 10 Ekim 680 (10 Muharrem 61) tarihinde bugünkü Irak sınırları içindeki Kerbela şehrinde, İslam Peygamberi Muhammed’in torunu Hüseyin bin Ali’ye bağlı küçük bir birlik ile Emevi Halifesi Yezid’e bağlı ordu arasında cereyan etmiştir.

  Yezidin halifeliğine karşı çıkan Hüseyin, akraba ve adamlarıyla birlikte Kufeye gitmek için Medineden hareket etti. Yezid,Kufe ve Basra valisi Ubeydullahı,Hüseyinle onu izleyenleri cezalandırmakla görevlendirdi. Ubeydullah da, Iraka doğru ilerleyen peygamberimiz(s.a.v)ın Torunu Hüseyinle beraberindekilerin üzerine Rey valisi atadığı Ömer bin Sadı gönderdi.

  Güçlerin denk olmadığını kestiren Hüseyin, beraberindekilere Medineye dönmeyi önerdi. Fakat onu izleyenler kararlıydılar.Dönmektense ölmeyi seçtiklerini, bildirdiler. Gene de ayrılanlar oldu ve Hüseyin yanında kalanlarla yola devam etti. Fırat kıyısında, Ninova yöresindeki Kerbelaya ulaştılar.

  Hüseyin ve beraberindekiler, burada Ömer bin Sadin dörtbin kişilik ordusuyla karşılaştılar. Hz. Alinin oğlu Hüseyin, Ömer bin Sada Kafelilerin çağırışı üzerine geldiğini açıkladı. Ancak Köfeliler istemezse geri dönecekti. Ömer, Hüseyinin açıklamasını Ubeydullaha bildirdi. Ondan akıl danıştı.

  Yezidin yakın adamı Ubeydullah kararlıydı. Ömere, Hüseyin ve beraberindekilerin susuz kalmaları için ne yapmak gerekiyorsa yapılmasını buyurdu. Böylelikle, Hüseyinin kayıtsız şartsız teslim olmasını sağlamak amacındaydı. Ubeydullahın buyruğu,Ömer bin Sada 9. Muharrem günü ulaşmıştı.

  Ertesi gün, 10 Muharrem 780 tarihinde, Hüseyin konakladıkları çadırların arasına çukurlar kazdırdı. Beraberindekileri savaş düzenine soktu. Kadınlar ve çocuklarla helalleşti. Sonra atına binip Ömer bin Sadin saflarına doğru ilerledi. İyi niyetli,içtenlikle dolu konuşması hiçbir etki yapmadı. Ömer bin Sad,Ubeydullahtan korkuyordu. Böylece, teke tek çarpışma başladı.Teke tek çarpışmada Ömerin adamları çok kayıp verdiler. Durumu gören Ömer Bin Sad toplu saldırı emrini verdi. Sayıca azlık olan Hüseyin tarafı yiğitçe dayandıysa da, çok geçmeden birkaç kişi kaldı. En sonunda otuzdört kılıç yarası alan Hüseyin de şehit düşmüştü.

  Hüseyinin tarafında yetmişiki,Ömerin ordusundan seksensekiz kişi ölmüştü. Ömer bin Sadın adamları çadırlara saldırdılar. Yağmaya giriştiler. Kadınları tutsak aldılar.
  Kerbela günümüzde Irak sınırları içinde yeralan coğrafi bir bölgedir. Kerbela’yı önemli kılan peygamberimiz(s.a.v) torunu, Hz. Hüseyin’in 680 yılında Emevi halifesi Muaviye oğlu Yezid’in askerleri tarafından Kerbela’da şehit edilmesidir. Bu insanlık dışı katliam tarihe Kerbela Olayı olarak geçmiştir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 19 Nisan 2019