Soru Kerahet vaktinde neden uyunmaz?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Beyza tarafından 14 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Gayluledir ki, fecrin ardından ta vakt-i kerahet bitinceye kadardır ve bu uykunun zamanı; sabah namazının girmesiyle başlar, ta kerahet vaktinin bitiş zamanı olan güneşin doğmasından yaklaşık 45 dakika sonrasına kadar devam eder.

  Kerahet vakti, günlük çalışmanın hazırlığını yapmak, serinliğinden istifade etmek saatidir. Güneşin doğuşundan sonra bir rehavet/gevşeme söz konusu olup, çalışmanın şevkini kırdığından ve bereketsizliğe sebebiyet verdiğinden, hadiste “hilaf-ı sünnet/Sünnete aykırı” olarak değerlendirilmiştir.

  Bu vakit, ikindi namazının sonrasında başlar, akşam namazına kadar devam etmektedir. Bu uyku, insanda sersemlîk meydana getirdiğinden, yarı uykulu bir hal oluşturduğundan ve de neredeyse insanın ömrünün kısalmasına sebebiyet vermiş olur ve yukarıda yazmış olduğumuz hadis rivayetinde geçen aklın kaybolması meselesi, bu sersmliğin şiddetine işarettir.

  O gün yapılan işlerin neticesini görmek genellikle o vakitte olacağı için ve o zamanda uyuyan kimse, sanki o günü yaşamamış ve de o günün manevi neticesini görmemiş gibi olur. Bu sebepden bu uyku da hadiste mekruh sayılmıştır.