Kendini yorgun hissedenler ne yapmalı

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Lasey tarafından 13 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Neden Bu Kadar Yorgunum ?

  Yorgunluk,günümüzde en sık duyulan şikayetlerden birisidir. Genellikle hastalıkların başlangıcında,fark edilen durum yorgunluktur. Alışılan enerjiye yeterince sahip olmadığınızı görürsünüz. Birçok insan (hatta salgın boyutlarında) yorgun ve bitkindir ancak bu konuda ne yapacaklarını bilemezler. Hatta, bazı doktorlara yorgunluktan söz ettiğinizde, bunun yaşlanmanın bir sonucu olduğunu söyleyebilirler.Oysa ki ,yorgunluğun yaşlanmakla değil, hastalanıyor olmakla bir ilgisi vardır.

  Her hücre, işlev göstermek için enerjiye gereksinim duyar. Hücresel güç merkezleriniz enzimleri, karbonhidratları, yağ asitlerini ve amino asitleri, vücudun kullanabileceği enerjiye dönüştürmek için kullanır. Yorgunluğun oluşmasının nedeni, vücudun enerji üretim sistemlerinin hasar görmüş olmasıdır. Güç merkezleri yeterli yakıt ya da oksijen almıyor olabilir, serbest köklerden zarar görmüş olabilir, yanlış pH değerine sahip olabilir veya enzimleri toksik kimyasallarla etkisiz hale gelmiştir. ATP yani adenozin trifosfat gibi güç merkezleriyle üretilen yüksek enerji bileşenleri, uyuduğumuzda bol miktarda üretilir. Dolayısıyla da yeterince dinlenmeyen bir insanın işlev bozukluğu göstermesinin ve yeterli enerjiye sahip olmamasının bir nedeni de budur.Neden Bu Kadar Yorgunum

  Özellikle yorgunluk kadınlarda daha fazla görülmektedir. Kansızlıktan dolayı her regl döneminde ortalama 35-40 ml kan kaybedilir ve demir yeterince yerine konulmadığında demir eksikliğine bağlı olarak kansızlık gelişebiliyor. Ayrıca stres ve depresyon gibi ruhsal travmalar kadınlarda daha sık görülür. Tüm dünyada kadınlar sosyal olanakların yetersizliği, istismar, giderek daha fazla kadının iş hayatına atılması nedeniyle de psişik hastalıklar daha fazla ortaya çıkmaktadır.

  neden-bu-kadar-yorgunum-300x197.