Kendini Beğenmişlik (Kibir) İle İlgili Ayetler

Konusu 'Kuran-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve Eylül tarafından 12 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Tevazu gibi, insanın şeref ve şanını yükseltmeye hizmet eden bir güzel huy meydanda dururken, değer ve itibarın yıkılmasına sebep olan büyüklenmeyi seçmek akıl sahibi insanların işi olmasa gerektir.

  Kibir'in kötü ve yerilen bir davranış kabul edilmesinin ve Allah'ın kibirli olanları sevmemesinin arka plandaki gerçek, insanın kendine verilen bir takım kabiliyetleri ve nimetleri yanlış değerlendirmesi,etrafındaki olay ve olguları yanlış anlamdırılması sebebiyledir. Kibirlenmek , insanın sahip olduğu değerin gerçek sahibini bilmesi, kısaca kendini tanıması demektir. İslam'ın inanç sisteminin temelinde bulunan tevhit akidesi gereği, her şeyin gerçek sahibi bizzat Yüce Allah'tır. İzzet ve ululuk da O'na aittir. Bu gerçeği bilen bir kimsenin kibirlenmemesi gerektir.

  İnsanlar arası illişkileri olumsuz yönde etkilemekte olan kötü davranışlardan biri de kibirdir. Kibir, kişinin kendisini hüner,şeref, servet ve başarı bakımından üstün görüp kendini beğenmesidir.

  Küçümseyerek surat asıp insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Çünkü Allah kibirleneni, övüngeni sevmez.

  Kalbinde zerre kadar iman bulunan kimse ateşe girmez. Kalbinde zerre kadar kibir bulunan da Cennet'e giremez.