Kelime-i Tevhid ve Kelime-i Şehadet

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Lasey tarafından 23 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Kelime-i Tevhid ve Kelime-i Şehadet

  Kelime-i-tevhid-Kelime-i-şehâdet.

  İki İnanç Esası Kelime-i Tevhid ve Kelime-i Şehadet. İslam’a girmek isteyen biri, yüce Allah’ın varlığına, birliğine, Hz. Muhammed’in [s.a.v] Allah’ın kulu ve peygamberi olduğuna kalbiyle inanır ve bu inancını diliyle söylerse Müslüman olur.Müslüman olmak isteyen birinin söylemesi ve inanması gereken bu iki inanç esası, “kelime-i şehadet” ve “kelime-i tevhid” dediğimiz iki cümlede toplanmıştır.

  Kelime-i Şehadet

  اَشْهَدُ اَنْ لاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ
  وَاَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ


  Okunuşu: Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve resûlüh.


  Anlamı: “Ben şahitlik ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur. Yine şahitlik ederim ki Hz. Muhammed [s.a.v] Allah’ın kulu ve peygamberidir.

  Kelime-i Tevhid

  لَا اِلَهَ اِلَّا اللهْ مُحَمَّدُ الرَّسُولُ اللهْ

  Okunuşu: La ilahe illallah Muhammedun Resûlullah

  Anlamı: Allah’tan başka ilah yoktur. Hazreti Muhammed [s.a.v] Allah’ın Peygamberidir.

  Kelime-i şehadet Getirerek Yüce Allah’a Ne Sözü Vermiş Olurum?

  Kelime-i tevhid ve Kelime-i şehadetKelime-i şehadet getirmiş olan bir Müslüman, Allah’ın emirlerini yapacağına, yasaklarından kaçınacağına dair söz vermiş olur. Çünkü kelimeyi şehadeti söyleyen kimse Allah’ın varlığını, birliğini ve ancak kendisine ibadet edileceğini kabul eder. Sonra Hz. Muhammed’in [s.a.v] Allah’ın kulu ve resûlü olduğuna şehadet eder. Böylece o, Hz. Peygamber’in Allah’tan getirdiği bütün emirlere uyacağına ve onun yolunu takip edeceğine söz verir.

  Bundan dolayı kelime-i şehadet getirmiş olan her Müslüman, abdest almak, namaz kılmak, oruç tutmak, zekat vermek ve hacca gitmek gibi Allah’ın farz kıldığı ibadetleri yapacağına söz vermiş olur. Ayrıca doğru, güvenilir, adaletli olmak, yardım etmek, helal yemek, haramdan kaçınmak gibi pek çok güzel davranışı yapacağına da söz vermiş olur.

  Yiğit kimseye sözünde durmak yaraşır.

  Hadis-i şerif:
  Kim Allah’tan başka hiçbir ilah olmadığına ve Hz. Muhammed’in [s.a.v] Allah’ın resûlü/elçisi olduğuna şehadet ederse Allah kimseye cehennem ateşini haram kılar.