Kelime-i Tevhid Nedemektir ?

Konusu 'Bunları Biliyor muydunuz?' forumundadır ve Eylül tarafından 13 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Kelime-i Tevhid Türkçe Okunuşu:
  "La ilahe illallah, Muhammedün resulullah”
  Kelime-i Tevhid Arapça Okunuşu:


  Müslüman olan bir kimseye, ilk önce "La ilahe illallah, Muhammedün resulullah" kelimesinin anlamını bilmek vede inanmak farzdır. Bu kelimeye Kelime-i tevhid denir. Kısaca anlamı, [Allah’tan başka ilah yoktur. Muhammed aleyhisselam da Onun Resulüdür] demektir.

  Kelime-i tevhidin anlamını, Ehl-i sünnet alimleri şöyle açıklıyor:
  İnsanlar yok idi. Sonradan yaratıldı. İnsanların bir yaratanı vardır. Her varlığı, O yaratmıştır. Bu yaratan birdir. Ortağı, benzeri yoktur. Bir ikincisi yoktur. O, hep var idi. Varlığının başlangıcı yoktur. Hep vardır. Varlığının sonu olmaz. Yok olmaz. Onun hep var olması gerekir. O, yok olamaz. Varlığı kendindendir. Hiçbir sebebe ihtiyacı yoktur. Her şeyi var eden, her varı her an varlıkta durduran Odur. O, madde değildir. Hiçbir maddede bulunmaz. Şekli yoktur. Ölçülmez. Nasıldır diye sorulmaz. O deyince, akla hayale gelen her şey, O değildir.

  Cenab-ı Allah kullarına, peygamberler gönderdi. Bu büyük insanlar vasıtası ile kullarına, saadete vede felakete sebep olan işleri bildirdi. Peygamberlerin en yükseği, son Peygamberi olan Hz. Muhammed (s.a.v.)’i Yeryüzündeki dinli dinsiz herkese, her yere, her millete Peygamber olarak gönderilmiştir. Bütün insanların, meleklerin ayrıca cinnin Peygamberidir. Dünyanın her yerinde, herkesin, o yüce Peygambere tabi olması, uyması gerekir. (Kimya-i Saadet)